Συντριβή των Σίξερς στο Ντάλας, νίκησαν τους Πίστονς οι Πέισερς (vids)

Βαριά ήττα από τους Μάβερικς, με όπλο της άμυνά της η Ιντιάνα. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Οι -χωρίς Λούκα Ντόντσιτς- Μάβερικς υποδέχτηκαν τους -χωρίς Εμπίντ, Μπάτλερ- Σίξερς και τους υποχρέωσαν σε συντριβή στο Ντάλας με 102-122. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στην πρώτη μόνο περίοδο όπου προηγήθηκαν με 17-32. Ωστόσο, το επιμέρους 41-18 των Μαβς διαμόρφωσε το σκορ στο ημίχρονο σε 68-50. Το ίδιο βιολί συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τζάστιν Τζάκσον με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Σαλά Μεϊρί με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ και Τρέι Μπερκ με 16 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ είχε 26 πόντους, ο Τομπάιας Χάρις 25 πόντους και ο Μπεν Σίμονς 17 πόντους.

Οι μαχητικοί Πέισερς επέστρεψαν στις νίκες κόντρα στους Πίστονς, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Μπλέικ Γκρίφιν, και με όπλο την άμυνά τους επικράτησαν με 111-102. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αρχικά το προβάδισμα με 23-33 στην πρώτη περίοδο. Η Ιντιάνα αντέδρασε στην δεύτερη και με ένα επιμέρους 36-22 πέρασε μπροστά με 59-55. Οι Πέισερς κατάφεραν να ξεφύγουν και στο τρίτο δωδεκάλεπτο με 87-80, αλλά με το Ντιτρόιτ να μειώνει άμεσα σε 86-89 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Καπού εκεί οι Πέισερς ξέσπασαν, πήραν προβάδισμα με 98-87 και «καθάρισαν» το παιχνίδι. Κορυφαίου για τους νικητές οι Θαντέους Γιανγκ και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους έκαστος, ενώ ακολούθησαν οι Ντομάντας Σαμπόνις με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ και Μάιλς Τέρνερ με 17 πόντους. Για το Ντιτρόιτ, προσπάθησαν οι Γουέιν Έλινγκτον με 26 πόντους, Ρέτζι Τζάκσον με 22 πόντους και Αντρέ Ντράμοντ με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ.