Νετς - Μπακς 121-131: «Διπλό» στο Μπρούκλιν με «διπλό» Γιάννη!

Το Μιλγουόκι άλωσε το Μπρούκλιν, παρά το γεγονός ότι απώλεσε διαφορά 21 πόντων. Double-double και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι Μπακς χρειάζονται μόλις μια νίκη ακόμα για να κλειδώσουν το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, επικρατώντας των Νετς με 121-131 μέσα στο Μπρούκλιν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο με 26-9 και 34-13, κλείνοντας το δωδεκάλεπτο με 35-20. Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν άπραγοι και χάρη σε ένα επιμέρους 34-24 μείωσαν σε 54-59.

Στην τρίτη περίοδο του Μπρούκλιν είχε ακόμα καλύτερη εικόνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 63-62. Το ματς από εκείνο το σημείο και έπειτα πήγαινε πόντο-πόντο, με τα «Ελάφια» να προηγούνται με 89-91 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το τελευταίο δωδεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με ένα εύστοχο τρίποντο και ένα κάρφωμα στο καλάθι των Νετς έκανε το 119-110, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Ο "Greek Freak" ήταν με 28 πόντους (9/23 σουτ, 9/11 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο για ακόμα ένα ματς ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι ξεκούρασαν τον Κρις Μίντλετον. Σε απόδοση τον άσο των Μπακς ακολούθησαν οι Έρικ Μπλέντσο με 29 πόντους, Τζορτζ Χιλ με 22 πόντους, Μπρουκ Λόπεζ και Στέρλινγκ Μπράουν με 14 πόντους έκαστος.

Για τους Νετς, ο Ντ' Άντζελο Ράσελ είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Καρίς ΛεΒέρτ 24 πόντους και ο ΝτεΜάρε Κάρολ 20 πόντους.

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Χάρις 17, Κάρολ 20, Κούρουτς 4, Άλεν 10 (9 ριμπάουντ), Ράσελ 28 (10 ριμπάουντ), Ντέιβις 4 (14 ριμπάουντ), Ντάντλεϊ 2, Ντίνγουϊντι 12, ΛεΒέρτ 24

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 28 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 14, Μπλέντσο 29 (7 ασίστ), Κόνατον 12, Μπράουν 14, Γουίλσον 5, Κόλσον, Φρεζίρ 7, Χιλ 22