Οι Ρόκετς διέλυσαν του Νάγκετς, σούπερ Εμπίντ «καθάρισε» τους Νετς! (vids)

Το 4o Χιούστον στην κατάταξη έκανε επίδειξη δύναμης με τον 2ο Ντένβερ. Επέστρεψαν στις νίκες οι Σίξερς.

Οι Ρόκετς έκαναν επίδειξη δύναμης και επιβλήθηκαν με 112-85 κόντρα στους Νάγκετς. Μετά την πρώτη περίοδο, το Χιούστον απλώς πάτησε το γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω: Στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 40-19 ξέφυγε με 62-44, ενώ στο φινάλε της τρίτης έστειλε τη διαφορά στο 87-65. Ο Τζέιμς Χάρντεν για ακόμα μια φορά ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Έρικ Γκόρντον και Κλιντ Καπέλα να ακολουθούν με 18 πόντους και 17 πόντους, 15 ριμπάουντ αντίστοιχα. Για τους Νάγκετς, ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 20 πόντους, με τους Νίκολα Γιόκιτς και Μόντε Μόρις να προσεθέτουν από 16 πόντους ακόμα έκαστος.

Οι Σίξερς επέστρεψαν στις νίκες, μετά από δύο σερί ήττες, επικρατώντας με 123-110 επί των Νετς στη Φιλαδέλφεια και πλέον πατάνε γερά στην 3η θέση της Ανατολής. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ήδη από την πρώτη περίοδο με με 38-23 και 48-28 στο ξεκίνημα της δεύτερης, με το Μπρούκλιν ωστόσο να ψαλιδίζει ελαφρώς τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (56-47). Η Φιλαδέλφεια πήρε ξανά διψήφια διαφορά (98-82), «καθαρίζοντας» το ματς. Ο Τζοέλ Εμπίντ με 39 πόντους και 13 ριμπάουντ οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη, με τον Τζέι Τζέι Ρέντικ να προσθέτει 18 πόντους και τους Μπεν Σίμονς και Μπόμπαν Μαριάνοβιτς από 16 πόντους. Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Τζο Χάρις με 22 πόντους, Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και Καρίς ΛεΒέρτ με 18 πόντους.