Διαστημικός Χάρντεν, ρεκόρ καριέρας ο Ντόρσεϊ, εκτός playoffs ο ΛεΜπρόν! (vids)

O «μούσιας» οδήγησε τους Ρόκετς σε νίκη, ο ομογενής γκαρντ ξεκίνησε βασικός και άρπαξε την ευκαιρία, εκτός postseason μετά από 14 χρόνια ο Τζέιμς.

Οι Ρόκετς με τη βοήθεια του διαστημικού Τζέιμς Χάρντεν επικράτησαν των Σπερς με 111-105. Ο «μούσιας» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 61 πόντους (10/21 δίποντα, 9/13 τρίποντα, 14/17 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 37' συμμετοχής. Οι «ρουκέτες» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ξέφυγαν με 36-21 λίγο πριν το τέλος της πρώτης πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 62-47. ΟΙ φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν και με επιμέρους σκορ 19-34, έφερε το ματς στα ίσα στη ήξη της τρίτης περιόδου με 81-81, ενώ στην τέταρτη προηγήθηκαν με 91-96 και 94-100. Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Χάρντεν και με τρία σερί τρίποντα έκανε το 103-100, ενώ σημείωσε συνολικά 13 πόντους για το 107-102 του Χιούστον. Ο Πολ «σφράγισε» τη νίκη από την γραμμή των βολών. Πέρα από τον εκπληκτικό Χάρντεν, ξεχώρισαν για τους νικητές οι Κρις Πολ με 18 πόντους και ο Έρικ Γκόρντον με 12 πόντους, ο μοναδικοί συμπαίκτες του μούσια με διψήφιο αριθμό πόντων. Όσο για τους Σπερ, ο Μπριν Φορμπς είχε 20 πόντους, ο Ντέρικ Γουάιτ 18 πόντους και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξεκίνησε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν στην βασική πεντάδα των Γκρίζλις και... άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας! Ωστόσο, το Μέμφις δεν άντεξε και γνώρισε την ήττα στην παράταση από τους Μάτζικ με 123-129. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην αρχή του ματς με 33-23, ενώ ανέβαζαν διαρκώς το προβάδισμά τους, φτάνοντας να προηγούνται με 90-73 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι που είχαν και βαθμολογικό κίνητρο έφεραν το ματς τούμπα τα τελευταία 16', ισοφαρίζοντας τελικά σε 110-110 με λέι απ του Εβάν Φουρνιέ στέλοντας το ματς στην παράταση, όπου αποδείχθηκε ότι είχαν περισσότερες λύσεις, φτάνοντας στη νίκη. Τρομερός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους (6/9 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/7 βολές), 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 43' συμμετοχής. Τον ομογενή γκαρντ ακολούθησαν οι Γιόνας Βαλαντσιούνας με 23 πόντους και 24 ριμπάουντ και Τζάστιν Χόλιντεϊ με 22 πόντους. Για τους νικητές, ο Τέρενς Ρος ήταν ο κορυφαίος με 31 πόντους (8/12 τρίποντα), με τον Εβάν Φουρνιέ να προσθέτει 27 πόντους και τον Νίκολα Βουτσεβιτς 25 πόντους.

Οι Νετς έδειξαν χαρακτήρα και επιβλήθηκαν μέσα στο Λος Αντζέλες των Λέικερς με 111-106, αποκλείοντας και μαθηματικά την ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς από τα playoffs! Αυτή θα είναι η πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια που ο «βασιλιάς» δεν θα αγωνιστεί στην postseason. Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 43-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους Νετς να έχουν το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου με 78-73. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των «λιμνανθρώπων», οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 85-54 στην τέταρτη περίοδο, 22" πριν το τέλος, ο μοιραίος ΛεΜπρόν έχασε πολύτιμη κατοχή με το σκορ στο 109-106, αφού γλίστρησε και πάτησε εκτός παρκέ με την μπάλα στα χέρια του. Οι Νετς τελικά έφτασαν στη νίκη με 2/4 βολές του Σπένσερ Ντίνγουϊντι. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τζο Χάρις με 26 πόντους, Ντ' Άντζελο Ράσελ με 21 πότνους και 13 ασίστ, Ντίνγουϊντι με 19 πόντους. Για τους Λέικερς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζαβέλ ΜακΓκί με 33 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι ΛεΜπρόν Τζέιμς με 25 πόντους, 9 ασίστ, 14 ριμπάουντ και Κάιλ Κούζμα με 18 πόντους.