Πέρασαν από το Χιούστον οι Ουόριορς, νέα νίκη οι Ουίζαρντς, άλλη ταχύτητα οι Χοκς (vids)

Μεγάλο «διπλό» οι Ουόριορς κόντρα στους Ρόκετς, συνεχίζει να ελπίζει η Ουάσινγκτον, άνετη νίκη στην Ατλάντα. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Οι Ουόριορς πήραν σπουδαίο «διπλό» κόντρα στους Ρόκετς με 104-106, αγωνιζόμενοι μάλιστα χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, ξεφεύγοντας ακόμα και με 102-89. Όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο 8" πριν από το τέλος. Το παιχνίδι κρίθηκε χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Στεφ Κάρι (103-106) και τις 1/2 του Τζέιμς Χάρντεν που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ντε Μάρκους Κάζινς με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Κάρι με 24 πόντους. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 29 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ξεχώρισαν ακόμα οι Κρις Πολ με 24 πόντους και Έρικ Γκόρντον με 17 πόντους.

Οι Ουίζαρντς δεν παρατάνε τον δύσκολο στόχο τους για είσοδο στα playoffs και κόντρα στους Μάτζικ έκαναν ακόμα ένα βήμα προς αυτή την κατεύθυνση νικώντας με 100-90, διατηρώντας μαθηματικά ελπίδες για την 8άδα. Οι πρωτευουσιάνοι καθάρισαν το ματς 3.5 λεπτά πριν το φινάλε, ξεφεύγοντας με 94-84. Για ακόμα ένα παίχνίδι, ξεχώρισε ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 23 πόντους και ο Τόμας Ο'Μπράιαντ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Πάρκερ προσέθεσε άλλους 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ντι Τζέι Όγκαστιν 16 πόντους και ο Άαρον Γκόρντον 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι φορμαρισμένοι Χοκς πήραν μια νίκη δια περιπάτου κόντρα στους Γκρίζλις με 132-111 στην Ατλάντα. Τα «γεράκια» επέβαλλαν από την αρχή το γρήγορο τέμπο τους και προηγήθηκαν με 33-28 στην πρώτη περίοδο και με 72-60 στη δεύτερη. Το Μέμφις απλώς δεν μπορούσε να ακολουθήσει την ταχύτητα των αντιπάλων του, που συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο β' ημίχρονο, φτάνοντας στη νίκη. Για τους νικητές, ο Τζον Κόλινς είχε 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τρε Γιανγκ 22 πόντους και 8 ασίστ και ο Άλεξ Λεν 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με τον Σι Τζέι Μάιλς να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 33 πόντους, τον Μάικ Κόνλεϊ 20 πόντους και 7 ασίστ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 8 πόντους (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 8' συμμετοχής.