Σπουδαία νίκη οι Σπερς, διέλυσαν τους Γουλβς οι Νάγκετς, «στοπ» σε Κλίπερς οι Μπλέιζερς (vids)

Σε τροχιά playoffs παραμένει το Σαν Αντόνιο, οι Νάγκερτς κανένα περιθώριο στη Μινεσότα, οι Μπλέιζερς πέρασαν «αέρα» από το Λος Άντζελες.

Οι Σπερς, αν και ζορίστηκαν, πήραν μια πολύτιμη νίκη με 105-112 στο Ντάλας κόντρα στους Μάβερικς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα καλό ξεκίνημα (34-24 στην πρώτη περίοδο) και κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και έδειξαν μαχητικότητα στην τελευταία περίοδο, αλλά η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς έμεινε ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 33 πόντους, με τους ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Ντέρικ Ουάιτ να προσθέτουν από 28 πόντους και 23 πόντους έκαστος. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζέιλεν Μπράνσον με 34 πόντους (βραδιά καριέρας) και ο Ντουάιτ Πάουελ με 20 πόντους. Σε κακή βραδιά ο Λούκα Ντόντσιτς που αγωνίστηκε τραυματίας, έμεινε στους 12 πόντους με 5/18 σουτ (1/7 τρίποντα), 1/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 9 λάθη.

Οι Νάγκετς δεν άφησαν περιθώρια στους Τίμπεργουλβς και, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, πήραν μια εύκολη νίκη με 133-107. Το Ντένβερ έδειξε από την αρχή ότι δεν αστειεύεται και προηγήθηκε με 31-20 στην πρώτη περίοδο και 58-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κορυφαίος των νικητών ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 30 πόντους, με τον Πολ Μίλσαπ να ακολουθεί με 23 πόντους και τον Νίκολα Γιόκιτς με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους γηπεδούχους, μοναδικοί διασωθέντες ήταν οι Καρλ-Άντονι Τάουνς με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ και Τάιους Τζόουνς με 16 πόντους.

Οι Μπλέιζερς έβαλαν «φρένο» στο σερί νικών των Κλίπερς, επικρατώντας μέσα στο Λος Άντζελες με 125-104. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και «καθάρισαν το ματς στην τέταρτη περίοδο, μετά από τρία ανταγωνιστικά δωδεκάλεπτα. Ξεχώρισε ο Σι Τζέι ΜαΚόλουμ με 35 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νταμιάν Λίλαρντ με 20 πόντους και 12 ασίστ και ο Γιουσούφ Νούρκιτς με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Κλίπερς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντανίλο Γκαλανάρι για λόγους ξεκούρασης, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Λου Ουίλιαμς 18 πόντους και ο Σον Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 15 πόντους.