Διασυρμός των Ράπτορς στο Κλίβελαντ, ανέβηκαν στην 6η θέση οι Κλίπερς (vid)

Βαριά ήττα του Τορόντο από τους Καβαλίερς, συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο οι Κλίπερς με νέα νίκη επί των Σέλτικς. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Οι Ράπτορς ήταν αγνώριστοι στο Κλίβελαντ και γνώρισαν βαριά ήττα από τους Καβαλίερς με 126-101. Οι γηπεδούχοι έχουν αποκλειστεί μαθηματικά από τα playoffs, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν προκριθεί μαθηματικά, ωστόσο οι πρώτοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με 91-77. Λίγο αργότερα αποβλήθηκαν οι Ιμπάκα και Κρις για τις γροθιές που αντάλλαξαν. Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Κόλιν Σέξτον με 28 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Τσέντι Όσμαν με 19 πόντους, Άντε Ζίζιτς με 17 πόντους και Κέβιν Λοβ με 16 πόντους και 18 ριμπάουντ. Για τους Καναδούς, προσπάθησαν οι Καουάι Λέοναρντ με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, Πασκάλ Σιακάμ με 15 πόντους και Κάιλ Λάουρι με 14 πόντους.

Συνεχίζουν να... τρελαίνουν κόσμο οι Κλίπερς, αφού συνέχισαν με νίκη και κόντρα στους Σέλτικς με 140-115, φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ενέργεια και μπήκαν δυνατά στο ματς, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 62-49 και την τρίτη περίοδο με 101-85! Για τους νικητές, οι οποίοι ανέβηκαν στην 6η θέση της Δυτικής Περιφέρειας, κορυφαίος ήταν ο Λου Ουίλιαμς με 34 πόντους, ενώ ο ίδιος έγραψε ιστορία, φτάνοντας τους 11.148 πόντους ως παγκίτης και ανεβαίνοντας πρώτος στη σχετική λίστα. Πολύ καλοί και οι Ντανίλο Γκαλινάρι με 25 πόντους και Μοντρέζλ Χάρελ με 20 πόντους. Για τους «Κέλτες», ο Τέρι Ροζίερ είχε 26 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν 22 πόντους και ο Καϊρί Ίρβινγκ 18 πόντους και 11 ασίστ.