«Πύρρειος» νίκη για Μινεσότα, εύκολα στο Λος Άντζελες οι Σέλτικς (vids)

Νίκησαν τους Ουίζαρντς αλλά έχασαν Τάουνς οι Γουλβς, καμία αντίσταση και κίνητρο από τους Λέικερς, έχασαν εύκολα και από τους Σέλτικς. Όλα τα αποτελέσματα.

Οι ψυχραιμότεροι Τίμπεργουλβς νίκησαν στους Ουίζαρντς με 135-130 στην παράταση σε ένα τρομερό ματς, σκοτώνοντας και την παραμικρής τους ελπίδα για είσοδο στα playoffs. Ωστόσο, οι «λύκοι» είδαν τον Καρλ-Άντονι Τάουνς να αποχωρεί τραυματίας στο τέλος της κανονικής περιόδου, αφού χτύπησε σε ανύποπτη φάση το δεξί του γόνατο. Ο σέντερ ήταν ο κορυφαίος της Μινεσότα, έχοντας 40 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Ντέρικ Ρόουζ να προσθέτει 29 πόντους και τον Ταζ Γκίμπσον άλλους 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Μπράντλεϊ Μπιλ τελείωσε το ματς με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση, κάνοντας το 121-121 με εύστοχο τρίποντο. Πολύ καλοί οι Τρέβορ Αρίζα με 27 πόντους και Μπόμπι Πόρτις 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Δεν ίδρωσαν οι Σέλτικς κόντρα στους απογοητευτικούς Λέικερς και πέρασαν εύκολα από το Λος Άντζελες με 120-107, πανηγυρίζοντας την 3η σερί νίκη τους, ενώ υποχρέωσαν τους «λιμνανθρώπους» στην 5η τους σερί ήττα. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν όσο έπρεπε το γκάζι και «καθάρισαν» το ματς ήδη από την 3η περίοδο (93-76). Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάιρι Ίρβινγκ με 30 πόντους, με τους με τους Μάρκους Σμαρτ και Μαρκίφ Μόρις να βάζουν από 16 πόντους. Για τους χωρίς κίνητρο και χημεία Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε το ματς 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ προσπάθησαν οι Μόριτζ Βάγκνερ με 22 πόντους και ο Τζόναθαν Γουίλιαμς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.