Λέικερς σε ελεύθερη πτώση, επιτέλους νίκη για Ουόριορς, τρομεροί Πέλικανς (vids)

Ένα ακόμα χαστούκι για το Λος Άντζελες, επέστρεψαν στις νίκες οι πρωταθλητές μέσα στη Φιλαδέλφεια, τιμώρησαν τους Νάγκετς οι Πέλικανς. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Από το κακό στο χειρότερο πάνε οι Λέικερς αφού γνώρισαν και νέα-ήττα σοκ, αυτή τη φορά από τους ουραγούς της Δύσης, Σανς, με 118-109 στο Φίνιξ! Πλέον η υπόθεση play offs δυσκολεύουν κατά πολύ για τους «λιμνανθρώπους», αφού πλέον με ρεκόρ 30-33 βρίσκονται στην 10η θέση της Δύσης, 4.5 νίκες μακριά από τους 8ους Κλίπερς (35-29)! Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 66-59 και την τρίτη περίοδο με 95-78, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 99-80. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά και με μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 109-112, χωρίς ωστόσο να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Κορυφαίος των νικητών ο ΝτιΆντρε Έϊτον με 26 πόντους και 10 ριμπάουν, ενώ τον ακολούθησε ο Ντέβιν Μπούκερ με 25 πόντους και ο Τζος Τζάκσον με 16 πόντους. Ο ΛεΜπρόν «άγγιξε» το triple-double με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 16 ασίστ, ενώ ο Μπράντον Ίνκγραμ είχε 25 πόντους και ο Τζαβέιλ ΜακΓκί 21 πόντους.

Οι Ουόριορς πέρασαν από την Φιλαδέλφεια με 117-120 κόντρα στους Σίξερς, ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 14 πόντων, και επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες. Για τους νικητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κλέι Τόμπσον, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 34 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Στεφ Κάρι με 28 πόντους και ΝτεΜάρκους Κάζινς με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ. Όσον για τους Σίξερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζόελ Εμπίντ, «τριπλός» ήταν ο Μπεν Σίμονς 25 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ, πολύ καλοί οι Μάικ Σκοτ με 22 πόντους, Τζίμι Μπάτλερ 21 πόντους και 9 ριμπάουντ και Τομπάιας Χάρις 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εξαιρετικοί οι Πέλικανς στο Ντένβερ, τιμώρησαν τους Νάγκετς, που τους υποτίμησαν, επιστρέφοντας μάλιστα από το -17, και πήραν τη νίκη με 112-120. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα αγωνίστηκαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις με τον Ντρου Χόλιντεϊ να ξεχωρίζει με 29 πόντους και τον Τζούλιους Ραντλ να τον ακολουθεί 28 πόντους και 10 ριμπάουντ. ΓΙα τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Νίκολα Γιόκιτς με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, Τζαμάλ Μάρεϊ με 20 πόντους και Πολ Μίλσαπ με 16 πόντους.