Ματσάρα στο Χιούστον, τρομερός Ίρβινγκ στην Ατλάντα (vids)

Πήραν τη νίκη στην παράταση οι Ρόκετς, νίκη με ανατροπή για τους Σέλτικς, εύκολα το Τορόντο στο Μέμφις. Όλα τα αποτελέσματα

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Χιούστον οι Ρόκετς πήραν μια μεγάλη νίκη κόντρα στους Λέικερς στην παράταση με 138-134! Οι «λιμνάνθρωποι» για 13ο σεσρί ματς χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς, αλλά με τον κορυφαίο τον Ραζόν Ρόντο κατάφεραν να προηγθούν με 64-46, ενώ η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 57-36 λίγο νωρίτερα. Στο δεύτερο μέρος οι Ρόκετς επέστρεψαν δυναμικά και με τον Γκόρντον στο 2" έστειλαν το ματς σε παράταση, ο οποιός ευστόχησε σε τρίποντο για το 120-120. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη ξανά με τον Γκόρντον χαρή στις δύο εύστοχες βολές στα 4,5" που διαμόρφωσαν το τελικό 138-134. Εντυπωσιακός για ακόμα ένα ματς ο Τζέιμς Χάρντερ με 48 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γκόρντον με 30. Για το Λος Άντζελες, που έχασε το Λόνζο Μπολ στο 3ο δεκάλεπτο λόγω τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο, ο Κούζμα ξεχώρισε με 32 πόντους.

Οι Σέλτικς πήραν μια σπουδαία νίκη (105-113) με ανατροπή απέναντι στους Χοκς με οδηγό για ένα ακόμα ματς τον «καυτό» Κάιρι Ίρβινγκ. Ο άσος των «Κελτών» ολοκλήρωσε το ματς με 32 πόντους (11/19 σουτ) και 5 ασίστ, με τον Τζέισον Τέιτουμ να ακολουθεί με 19. Για τους ηττημένους, ο Κέβιν Χέρτερ είχε 18 πόντους και 7 ασίστ, ο Τρε Γιανγκ 16 πόντους και ο Τζον Κόλινς 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Ράπτορς δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στους Γκρίζλις στο Μέμφις με 119-90, και ας αγωνίστηκαν χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ. Οι Καναδοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 45-14 στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ντάνι Γκριν με 24 πόντους (8/12 τρίποντα), Σερτζ Ιμπάκα με 18 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ με 17 πόντους. Για το Μέμφις που αγωνίστηκε χωρίς του Μαρκ Γκασόλ, ο Τζάρεν Τζάκσον είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Σέλβιν Μακ 14 πόντους.