Τρομεροί Σέλτικς γκρέμισαν τους Ράπτορς, αυτοκτόνησαν οι Ρόκετς (vids)

Δώρο στους Μπακς οι «Κέλτες», οι 58 πόντοι του Χάρνετν δεν έφτασαν, σβηστή νίκη οι Μπλέιζερς, μεγάλο ματς στο Ντιτρόιτ. Όλα τα αποτελέσματα.

Σε ένα τρομερό ματς στη Βοστώνη οι Σέλτικς πήραν τη νίκη κόντρα στους Ράπτορς (117-108) και έστειλαν τους Μπας του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην κορυφή της Ανατολής. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 26-18, ενώ οι Καναδοί έπεσαν στο 33-13 και στη δεύτερη θέση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ίρβινγκ με 27 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Χόρφορντ με 24 πόντους, ενώ Χέιγουορντ και Τέιτουμ είχαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, οι 33 πόντοι του Λέοναρντ, αλλά και οι Ιμπάκα (22 π.) και Γκριν (15 π.) δεν ήταν αρκετοί για το Τορόντο.

Μπορεί ο Τζέιμς Χάρντεν να σκόραρε 58 πόντους, ωστόσο δεν ήταν αρκετός για να δώσει τη νίκη στους Ρόκετς, που τελικά ηττήθηκαν μετά από παράταση με 142-145 μέσα στο Χιούστον από τους Νετς. Πολύ κακό ποσοστό στα τρίποντα για τους γηπεδούχους, αφού επιχείρησαν 70 (τα περισσότερα σε αγώνα NBA) και ευστόχησαν στα 23. Η ομάδα του Τέξας αυτοκτόνησε στο φινάλε της παράτασης, αφού προηγείτο με 142-138, ωστόσο οι Νετς με ένα σερί 7-0 διαμόρφωσαν το τελικό 142-145. Κορυφαίος για το Μπρούκλιν ο Ντίνγουιντι με 33 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση ακολούθησαν οι Νάπιερ με 22, Γκράχαμ με 21 και Άλεν με 20. Για τους ηττημένους, πέρα από τον «μούσια» που για 18ο ματς πετυχαίνει 30+ πόντους, οι Τάκερ, Γκόρντον και Γκριν ξεχώρισαν με 20, 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Χωρίς μεγάλη δυσκολία οι Μπλέιζερς επιβλήθηκαν στο Πόρτλαντ κόντρα στους Καβαλίερς με 129-112. Για ακόμα μια φορά κορυφαίος ήταν ο Λίλαρντ για τους γηπεδούχους, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να προσθέτει 19 πόντους και τον Λάιμαν 18 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Κλάρκσον με 22 πόντους, Χουντ με 20 κα Ζίζιτς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μετά από παράταση οι Πίστονς πήραν τη νίκη κόντρα στους Μάτζικ με 120-115 σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Ντιτρόιτ. Ο Γκρίφιν με 30 πόντους οδήγησε την ομάδα του σε μία ακόμα νίκη, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Ντράμοντ να με 14 πόντους και 22 ριμπάουντ και Κενάρντ με 14 πόντους. Για τους Μάτζικ, ο Βούτσεβιτς είχε 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ρος 24 πόντους και ο Φουρνιέ 18.