NBA: 60 πόντους ο Ουόκερ, την νίκη οι 76ers

Εξήντα πόντους (!) πέτυχε ο Κέμπα Ουόκερ, αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί στην Σαρλότ για να αποφύγει την ήττα στην παράταση με 122-119 από την Φιλαδέλφεια , στο Spectrum Center.

Άνθρωπος του αγώνα, αποδείχθηκε ο Τζίμι Μπάτλερ, αφού έβγαλε την κρίσιμη άμυνα απέναντι στον Ουόκερ και έβαλε το νικητήριο σουτ τριών πόντων 0,3'' πριν από τη λήξη, χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στους Σίξερς επί των Χόρνετς.

Πάντως ο Κέμπα Ουόκερ , στα 52 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα συμμετοχής, σημείωσε τους περισσότερους πόντους από κάθε άλλον παίκτη στη φετινή σεζόν!

Εύκολη νίκη με 130-117 πανηγύρισε το Ορλάντο απέναντι στους Λέικερς, διακόπτοντας το νικηφόρο σερί της ομάδας του Λος Αντζελες, που προέρχονταν από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Νίκολα Βούτσεβιτς, που έφτασε σε double double, με 36 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, που έμεινε στον πάγκο στην τέταρτη περίοδο, πέτυχε 22 πόντους για τους Λέικερς.

Σε ήττα με 112-109 υποχρέωσαν οι Μάβερικς τους πρωταθλητές Ουόριορς, τέταρτη στους τελευταίους έξι αγώνες τους. Κορυφαίος της ομάδας του Ντάλας ο Λούκα Ντόντσιτς με 24 πόντους. Για το Γκόλντεν Στέιτ, που αγωνίστηκε χωρίς τους Στέφεν Κάρι και Ντρέιμοντ Γκριν, ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 32 πόντους.

Εντυπωσιακοί ήταν οι Ρόκετς συνέτριψαν με 132-112 τους Κινγκς και έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες, έχοντας κορυφαίο τον Τζέιμς Χάρντεν με 34 πόντους. Ο Κώστας Κουφός δεν αγωνίστηκε και πάλι για την ομάδα του Σακραμέντο.