Σέλτικς - Ουόριορς 116-100: Προβάδισμα τίτλου η Βοστώνη (2-1)

Οι Σέλτικς νίκησαν 116-100 τους Ουόριορς και έκαναν το 2-1 στην σειρά των NBA Finals. Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ «καθάρισαν τη μπουγάδα», πετυχαίνοντας και οι τρεις μαζί 77 πόντους!

Η Βοστώνη φόρεσε τα γιορτινά της για να υποδεχθεί τους τελικούς του ΝΒΑ και οι «Κέλτες» αποζημίωσαν το κοινό, παίζοντας σε ρυθμούς, που όπως αποδείχθηκε δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν οι Ουόριορς. Ακόμα κι όταν ο Στεφ Κάρι με συνεχόμενα τρίποντα έφερε μπροστά την ομάδα του στο σκορ στην τρίτη περίοδο (83-82 τρία λεπτά πριν το τέλος της).

Οι Σέλτικς απάντησαν στο 12-0 των φιλοξενούμενων, με ένα δικό τους 5-0 (87-83) και έκτοτε δεν ξανάχασαν το προβάδισμα, κάνοντας το πολυπόθητο 2-1 στη σειρά των τελικών.

Το «τρίγωνο του διαβόλου» για τους Κέλτες, ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους (9 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ο Τζέισον Τέιτουμ με 26 πόντους (9 ασίστ) και ο Μάρκους Σμαρτ με 24 πόντους.

Για τους Ουόριορς, ο Κάρι -ο οποίος τραυματίστηκε στην 4η περίοδο, αλλά συνέχισε- είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 25 και ο Άντριου Γουίγκινς 18.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι