Οκλαχόμα - Χιούστον 114-112: Ο Ποκουσέφσκι 9 πόντους, 9 ριμπάουντ

Mε τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι να συνεισφέρει 9 πόντους, 9 ριμπάουντ η Οκλαχόμα νίκησε 114-112 το Χιούστον.

Ο αγώνας κρίθηκε από μπλοκ του Λούγκεντζ Ντορτ στον Τζον Γουόλ και 1/2 βολές του Αλεξέι Ποκουσέβσκι στο φινάλε που διαμόρφωσαν το 114-112 για τους Θάντερ.

Η Οκλαχόμα πήρε τη νίκη παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο κορυφαίος της παίκτης, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και ο Αλ Χόρφορντ.

Το Χιούστον έφτασε τις 20 σερί ήττες και βυθίστηκε ακόμη πιο πολύ στη δυτική περιφέρεια.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Μίχαϊλιουκ - Τζάκσον που σημείωσαν από 15 πόντους.

Ο Τζον Γουόλ (24 πόντοι), ο Κρίστιαν Γουντ με 27 πόντους και ο Βίκτορ Ολαντίπο με 23 πόντους «τράβηξαν το κουπί» για τους «Ρόκετς».

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-31, 62-66, 85-90, 112-114

Iντιάνα -Μαϊάμι 109-106

Ένα τρίποντο του Τζάστιν Χόλιντεϊ με εναπομείναντα χρόνο 2:32 στην παράταση, χάρισε το προβάδισμα στους Ιντιάνα Πέισερς και τους οδήγησε στη νίκη με 109-106 επί των Χιτ στο Μαΐάμι. Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν τρία τρίποντα στην παράταση (δύο από τον Χόλιντεϊ και ένα από τον Μάλκολμ Μπρόγκντον), ενώ ο Κάρις ΛεΒέρτ διαμόρφωσε το τελικό 109-106 με ένα σουτ από μέση απόσταση στα 48΄΄ για τη λήξη.

Από το Μαϊάμι, ο Τάιλερ Χίρο αστόχησε στο τρίποντο που θα έφερνε την ισοφάριση στα 30΄΄, όπως και ο Τζίμι Μπάτλερ στην εκπνοή, με τους Χιτ να αντικρίζουν την τρίτη διαδοχική ήττα τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τελευταίος είχε αστοχήσει και σε κομβική ελεύθερη βολή στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Από την Ιντιάνα, ο Ντομάντας Σαμπόνις, ο οποίος βρίσκεται στη δεύτερη θέση της λίστας των νταμπ-νταμπλ με 31, τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Μάιλς Τέρνερ.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο του Μαϊάμι σημείωσε 29 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός, όπως και ο Μπάτλερ (21π., 15ρ., 7ασ.). Εκτός αγώνα έμεινε ο Γκόραν Ντράγκιτς, λόγω σπασμών στην πλάτη, ενώ στην πρώτη του εμφάνιση ως μέλος των Χιτ ο Τρέβορ Αρίζα είχε 5 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής.