Θάντερ - Μάτζικ 107-118: Αήττητο το Ορλάντο, άστοχος Ποκουσέφσκι (vids)

Οι Μάτζικ επικράτησαν με 107-118 στην Οκλαχόμα Σίτι διατηρώντας το αήττητό τους μετά από 4 αγώνες. Άστοχος ξανά για τους Θάντερ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο NBA.

Αήττητοι παρέμειναν οι Μάτζικ μετά από τέσσερις αγώνες στην φετινή κανονική περίοδο του NBA, αφού πέρασαν από την Οκλαχόμα Σίτι με 107-118 επί των Θάντερ. Το Ορλάντο είναι πλέον η μόνη ομάδα, μαζί με τους Χοκς, που δεν έχουν ακόμα υποστεί ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ καλύτερα, ήταν ανώτεροι, πήραν διαφορά όταν έπρεπε και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη, δείχνοντας ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι για μία ακόμα φορά είχε κακή επίδοση, δείχνοντας προς το παρόν... τρακαρισμένος και ανέτοιμος για τους ρυθμούς του NBA. Σημείωσε πάντως το πρώτο του καλάθι στο κορυφαίο πρωτάθλημα. Ο Σέρβος φόργουορντ είχε 2 πόντους με 1/8 σουτ (0/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα, κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Ντουέιν Μπέικον, Τέρενς Ρος και Εβάν Φουρνιέ να ακολουθούν με 18, 14 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους, ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ είχε 23 πόντους και ο Αϊζάια Ρόμπι 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-34, 56-60, 85-87, 107-118

ΘΑΝΤΕΡ (Ντάινο): Τζάκσον 8, Ρόμπι 19 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπάζλεϊ 6 (3/14 σουτ), Γκέλγκιους-Αλεξάντερ 23 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντορτ 15 (3), Μουσκάλα 14 (3), Ποκουσέφσκι 2 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Χολ, Μαλεντόν 7 (1), Γουίλιαμς, Ντιαλό 13 (8 ριμπάουντ)

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Γκόρντον 12, Βούτσεβιτς 28 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Φουλτζ 11 (4/16 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ασίστ), Φουρνιέ 14 (2), Μπέικον 18 (8 ριμπάουντ), Οκέκε 3, Μπερτς 7, Κάρτερ-Ουίλιαμς 4 (8 ριμπάουντ), Άντονι 7 (1), Ρος 14