Σέλτικς - Ράπτορς 93-100: Με όπλο την άμυνα (vid)

Οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν τους Μπόστον Σέλτικς με 100-93 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Έπειτα από τη νίκη τους στο τρίτο παιχνίδι οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά τους Μπόστον Σέλτικς με 100-93 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο αλλά οι πρωταθλητές ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και στο τρίτο δωδεκάλεπτο πήραν ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους νικητές να μπαίνουν για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Κορυφαίος για τους Ράπτορς ήταν ο Σιάκαμ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Τέιτουμ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 49-49, 73-81, 93-100.

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 24 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τάις 8 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 15 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Σμαρτ 8 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 14 (4/18 σουτ, 2/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 7 (1), Γ. Γουίλιαμς 4, Ρ. Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 7 (1).

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 23 (2/13 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 11 (2), Γκασόλ 4 (5 ασίστ), Λάουρι 22 (5/16 σουτ, 4/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), ΒανΒλίτ 17 (6/19 σουτ, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιμπάκα 18 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 5 (1/6 σουτ), Τόμας.