Ρέθυμνο - Ηρακλής 81-70: «Εκδίκηση» για την ήττα στο πρωτάθλημα από τους Κρητικούς

Την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ομάδα του Ρεθύμνου που επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 81-70.

Μπορεί πριν από λίγες μέρες ο Ηρακλής να είχε πάρει μια εύκολη νίκη επί του Ρεθύμνου στο πρωτάθλημα της Basket League με σκορ 74-56 ωστόσο στο σημερινό παιχνίδι που διεξήχθη στην Κρήτη για το κύπελλο, το Ρέθυμνο «πήρε εκδίκηση» αφού επικράτησε του «γηραιού» με σκορ 81-70.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όπου οι Κρητικοί προηγούνταν της ομάδας της Θεσσαλονίκης με σκορ 23-20. Από και και πέρα οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου «πάτησαν γκάζι» και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Χαρακτηριστικά το Ρέθυμνο 6 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης προηγούνταν με 14 πόντους διαφορά (71-57). Τελικό σκορ το 81-70.

Από τους Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκαμπ με 15 πόντους ενώ ο Γκόρντον έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τον Ηρακλή προσπάθησε περισσότερο ο «συνήθης ύποπτος» Χάνλαν με 18 πόντους και ακολούθησε ο Ζάρας με 14.

Η ομάδα του Ζιάγκου τώρα θα αντιμετωπίσει στους «16» της διοργάνωσης τον Κολοσσό Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 10 (1), Χριστοδούλου 9, Χότον 2, Μαραγκάκης 2, Καμπερίδης 9 (2), Λαναράς 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 2, Χάρις 11 (3), Γκόρντον 14 (12ριμπ.), Ραζής 5 (1), Φράνκαμπ 15 (1).

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 2, Οκερέαφορ 2, Καββαδάς 4, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 4, Κακαρούδης 2, Ζάρας 15 (2), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 18 (1), Γκάρετ 3, Σμιθ 9 (3).