Νικήτρια του μικρού τελικού η Δάφνη Αγ. Δημητρίου, 78-64 τον Παναθηναϊκό

Την τρίτη θέση στο final four του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ γυναικών κατέλαβε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου ήταν η νικήτρια του μικρού τελικού κόντρα στον Παναθηναϊκό (78-64) για το Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ γυναικών.

Οι τυπικά γηπεδούχες ξεκίνησαν ορεξάτες τρέχοντας ένα σερί 10-0 με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο συν 14. Η δεύτερη περίοδο είχε την ίδια έκβαση με τη Δάφνη να κλείνει το ημίχρονο στο συν 15 (48-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως άνηκε αποκλειστικά στις «πράσινες» οι οποίες κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν σε 53-53 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο όμως η Δάφνη ήταν καλύτερη και κατέκτησε τη νίκη που της έδωσε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 27-13, 48-33, 58-58, 78-64.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Αλεξανδρή 9, Σουλτάνη 2 Γούναρη, Τσίντομ 22, Μπράουν 27, Τζέιμς 18, Τετενέ.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 11, Κοιλιά Π. 2, Καλαμπάκου 18, Αρβανίτη 2, Σλούκα 15, Εζέτζα 16, Ακριβού.