Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 88-81: «Κοιμήθηκε» στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (88-81) σε έναν αγώνα που έδειχνε να είναι δικός του, όμως για μια ακόμα φορά οι παίκτες του Κεμζούρα πλήρωσαν τη αδυναμία τους να βρουν τον τρόπο να περιορίσουν το αντίπαλο γκαρντ.

Ο Μπράουν έκανε μόνος του τη ζημιά (34 πόντους) στην ομάδα του Πειραιά και πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των «κοντών» που φέτος έχουν κάνει πάρτι απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός μετά τη μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι με τη Χίμκι δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στο Βελιγράδι και να κάνει το δύο στα δύο αυτή την εβδομάδα, αφού έχασαν από τον Ερυθρό Αστέρα με 88-81.

Τα highlights του Ερυθρού Αστέρα - Ολυμπιακός (vid)

Οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνεχόμενους πόντους έξω από την γραμμή των 6.75 ενώ ο Ολυμπιακός πήγαινε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και πόσταρε τους Σέρβους. Ενδεικτικό της ελαφριάς υπεροχής του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο είναι τα γεγονός ότι τα στατιστικά του ήταν καλύτερα από του Αστέρα σε όλους τους τομείς (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/7 βολές την ώρα που οι Σέρβοι είχαν 2/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 0/0 βολές).

Η ανάγκη του Ολυμπιακού για έναν guard(ian)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπράντον Πολ ήταν «καυτός» και ξεκίνησε να συνδέεται με το καλάθι συχνά την ώρα που οι Σέρβοι αδυνατούσαν να παίξουν καλή άμυνα. Η διαφορά έφτασε στο +15 (24-39) 5.50’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι ήταν σε καλύτερη μέρα από τους Σέρβους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 40-50 με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί δύο καλά 20λεπτα και να δείχνει κυρίαρχος.

Ο Ολυμπιακός, φρόντισε να τα «γκρεμίσει» όλα στην Τρίτη περίοδο. Τα πολλά λάθη των παικτών της ομάδας του Πειραιά έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν σε φοβερή μέρα τον Μπράουν. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει την συγκέντρωσή του και οι επιλογές του στην επίθεση ήταν εκτός από βιαστικές και κακές. Με ένα επιμέρους σκορ 18-8 ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 58-58 ένα λεπτό πριν τη λήξη και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 61-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να είναι «καυτός» με τον Μπράουν να βλέπει το καλάθι βαρέλι και να ευστοχεί μα άνεση από τα 6.75. Η ομάδα του Βελιγραδίου ήταν μεταμορφωμένη σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που έδειχνε να έχει χάσει την ενέργεια του και να έχει παγιδευτεί στην πολύ καλή άμυνα των Σέρβων. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν προς το τέλος να αντιδράσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα κι έτσι ένα ματς που έμοιαζε δικό τους το έχασαν και δεν μπόρεσαν να ζευγαρώσουν τις νίκες αυτή την εβδομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 34 (11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νταβίντοβατς 4 (1), Λάζιτς 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές), Φαγέ, Μπάρον 17 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Ντόμπριτς 6 (2), Γκιστ 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Σίμανιτς 6 (2), Ότζο 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντουιν 4 (4/4 βολές), Πολ 21 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 4 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Τσέρι (0/5 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (3/6 δίποντα, 9/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 5 (1), Πρίντεζης 14 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Ριντ 6 (2/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/43 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 12/19 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/25 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη