Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 82-63: Αυτό δεν είναι Ολυμπιακός... (vid)

Πικρή ήττα γνώρισε στη Γαλλία ο Ολυμπιακός από τη «σταχτοπούτα» της Euroleague Βιλερμπάν με σκορ 82 - 63

Αρκετά προβληματική ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στο φετινό ταξίδι της Euroleague. Η Βιλερμπάν, η πιο άπειρη ομάδα της διοργάνωσης μετέτρεψε τον αγώνα σε φιέστα ξεγυμνώνοντας τις πολλές αδυναμίες της ομάδας του Πειραιά και έφτασε σε μια ανέλπιστα εύκολη νίκη, σκορπίζοντας τον προβληματισμό στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο.

Ο αγώνας

Ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε τον αγώνα με ψηλή πεντάδα με τους Μπάλντγουιν, Πάντερ, Κουζμίνσκας, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να παίρνουν θέση στο παρκέ.
Η επιλογή του κόουτς δικαιώθηκε αφού ο Ολυμπιακός «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα την Βιλερμπάν και βρήκε εύκολα καλάθια από τους Πρίντεζη και Κουζμίνσκας. Παράλληλα, ο Πάντερ «πυροβολούσε» σε κάθε ευκαιρία από μέση απόσταση βάζοντας δύσκολα στην άμυνα των Γάλλων.

Βιλερμπάν-Ολυμπιακός: Φυσάει κόντρα...

Ωστόσο η απόφαση του Μπλατ να διατηρήσει στην πεντάδα μόνο τον Μπάλντγουιν και να προχωρήσει σε αλλαγές των άλλων παικτών αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό και έδωσε την ευκαιρία στην Βιλερμπάν να βρει εύκολους πόντους, απόροια και των τεσσάρων συνεχόμενων γκολ - φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει τη διαφορά στο +7 (10-17) όμως οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 21-21 και η περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Σπανούλη για το 21-24.

Στη δεύτερη περίοδο εμφανίστηκε άλλος Ολυμπιακός στο παρκέ. Χαρακτηριστικά, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν έναν μόλις πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά και έκαναν αφεντικό τους γηπεδούχους. Σε αυτό το διάστημα η Βιλερμπάν ευτύχησε να δει τον Πέιν να βγάζει πολλή ενέργεια και να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (34-29) στους Γάλλους τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Ο Πάντερ μείωσε με σουτ στην κίνηση στους τρεις πόντους όμως ο Ολυμπιακός δεν πήρε την ώθηση που χρειαζόταν και συνέχισε να έχει τον ρόλο του... κομπάρσου.

Τελικά οι Γάλλοι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+7, 40-33).

Στην τρίτη περίοδο η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν ακόμα πιο απογοητευτική. Οι παίκτες του Μπλατ έψαχναν συνεχώς τον Μιλουτίνοφ και τα περίμεναν όλα από εκείνον, όμως η Βιλερμπάν είχε βρει τον τρόπο να κλείσει τον σέντερ του Ολυμπιακού. Παράλληλα οι παίκτες των Γάλλων ήταν συνεπείς στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να πάνε τη διαφορά μέχρι και το +12 (49-37) στο 26'. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει τον καλό του εαυτό, τους Γάλλους να βρίσκουν εύκολα καλάθια και την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 56-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι έδειχναν να μην μπορούν να επιστρέψουν στον αγώνα. Ένα τρίποντο του Σπανούλη μείωσε την διαφορά στους 7 πόντους (59-52) όμως η Βιλερμπάν απάντησε με τον ίδιο τρόπο κόβοντας τον.. βήχα του Ολυμπιακού.

Η εικόνα των δύο ομάδων πέντε λεπτά πριν τη λήξη δεν έδειχνε ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το σθένος να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από μια τιμητική ήττα. Οι άπειροι Γάλλοι έπαιζαν απλά με ενθουσιασμό, ο Ολυμπιακός έδειχνε ολοένα και πιο έντονα σημάδια κατάρρευσης και η διαφορά πήγε στο +14 (71-57) 4.51'' πριν το τέλος του ματς.

Ο Πάντερ αστόχησε σε λέι απ, η Βιλερμπάν πήγε με τον Τσεκίρι σε βολές και το +16 ήταν πια γεγονός. To 73-57 ήταν αδύνατον να ανατραπεί. Ο Παπανικολάου μείωσε σε 73-59, όμως πλέον χρειαζόταν ένα θαύμα. Αυτό δεν έγινε αφού οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού και να διατηρούν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν κατακτήσει.

Το τελικό 82-63 αποτυπώνει ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα και στέλνει ηχηρό μήνυμα στην ομάδα του Πειραιά: Αυτό δεν είναι Ολυμπιακός...

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 5, Τέιλορ 16 (3/5 τρίποντα), Τζεκίρι 13 (10 ριμπάουντ), Καουντί 7, Μαλεντόν, Νουά, Ζαν-Σαρλ 10 (5/6 δίποντα), Ντιό 8 (1), Μπάκο, Λάιτι 16 (2), Πέιν 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πάντερ 11 (5/7 δίποντα), Μπόλντγουϊν 2, Πολ 2, Σπανουλης 9 (3/6 τρίποντα), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (3/7 δίποντα, 4/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 15 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Κουζμίνσκας 6, Ρούμπιτ 2

Βιλερμπάν: 25/44 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 11/13 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη

Ολυμπιακός: 18/39 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 15/23 βολές, 37 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Στη δεύτερη αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Βαλένθια στο ΣΕΦ (11/10 στις 21:30).