ΤΣΣΚΑ-Μπασκόνια 92-78: Κράτησαν τη παράδοση οι Ρώσοι, πέρασαν οι Βάσκοι (vid)

Η Μπασκόνια έφτασε μία ανάσα από το διπλό, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε τα δεδομένα και διατήρησε σερί 17 χρόνων

Η Μπασκόνια έφτασε πολύ κοντά σε μία επική νίκη μέσα στη Μόσχα, που θα ισοδυναμούσε με αυτόματη πρόκριση, ωστόσο χάρις σε ένα εξαιρετικό τελευταίο πεντάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη με 92-78 και περιμένει αντίπαλο. Με αυτή την ήττα, η Ρώσικη ομάδα διατηρεί ένα σερί 17 ετών, όπου δεν έχει χάσει παιχνίδι μέσα στην έδρα της από του Ισπανούς, με το τελευταίο να χρονολογείται το... 2002. Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας ακόμη και με 11 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-66 2,6'' πριν από τη λήξη). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ξύπνησε από τον 35λεπτο λήθαργο και με πρωταγωνιστές τους Ντάνιελ Χάκετ και Γουίλ Κλάιμπερν (σημείωσε 10 πόντους στα τελευταία 5 λεπτά), έφτασε σε νίκη γοήτρου.

Τα Δεκάλεπτα: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78.

ΤΣΣΚΑ(Ιτούδης): Ντε Κολό 11, Μπολομπόι 5, Πίτερς 4, Ροντρίγκεθ 6, Κλάιμπερν 16 (3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίγκινς 14, Χάκετ 11, Κουρμπάνοφ 9 (5 ριμπάουντ), Χάινς 4, Χάντερ 2.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ(Περάσοβιτς): Βιλντόζα 5, Βόιγκτμαν 10, Χουέρτας 17, Ντιόπ 6, Πουαριέ 12, Σενγκέλια 6, Γκαρίνο 4, Σίλντς 12, Χίλιαρντ 6.