Μακάμπι-Ζαλγκίρις 83-85: Θρίαμβος της Ζαλγκίρις μέσα στο Ισραήλ! (vid)

Η Μακάμπι προηγήθηκε ακόμη και με 13 πόντους διαφορά, ακόμη και έτσι όμως κατόρθωσε να χάσει από την "εφτάψυχη" Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις δείχνοντας χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά, κατόρθωσε να μείνει όρθια και εν τέλει να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη με 83-85 μέσα στην έδρα της Μακάμπι και κρατάει ζωντανές τις λιγοστές της ελπίδες για πρόκριση στα πλέι-οφ. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν ξεφύγει με 134 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όμως οι στρατιώτες του «Σάρας» δεν μάσησαν, μείωσαν τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά έβαλαν όλα τα μεγάλα σουτ. Με αυτή την ήττα η Μακάμπι μπορεί να ξεχάσει την όποια πιθανότητα για πρόκριση στους «8» καθώς πλέον δεν προλαβαίνει να κυνηγήσει κάποιον εκ των από πάνω.

Τα Δεκάλπετα: 23-19, 45-36, 59-57, 83-85

ΜΑΚΑΜΠΙ(Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 18, Πάργκο 5, Ομπράιαντ 9, Κολιάρο 9, Ρολ 4, Κέιν, Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο 8, Κόχεν, Μπλακ 18 (7/7 δίποντα), Ζουσμάν 10.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ(Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (6 ριμπάουντ), Τόμσον 4, Ουόλτερς, Γουόκαπ 14, Βεστερμάν 16, Μιλάγκνις 8, Ουάιτ 11, Γκριγκόνις 12, Καβαλιάουσκας 2, Ουλάνοβας 6.