Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-97: Ο κατήφορος συνεχίζεται...

Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του στην Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (81-97), σε έναν αγώνα που οι γηπεδούχοι άντεξαν μόλις ένα ημίχρονο κόντρα στη Ρωσική ομάδα που στις δύο τελευταίες περιόδους έκανε «πάρτι» στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν αρνητικό ρεκόρ συνεχόμενων ηττών, αφού μέχρι σήμερα ποτέ στη διοργάνωση δεν είχαν γνωρίσει πέντε ήττες. Η ΤΣΣΚΑ έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα ματς που αναδείχθηκε και πάλι το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του Πειραιά.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Σπανούλη, Τουπάν (στη θέση «2»), Παπανικολάου, ΛεΝτέι (σε ρόλο πάουερ-φόργουορντ) και Μιλουτίνοφ.

Η ΤΣΣΚΑ με τον Χάντερ προηγήθηκε με +5 (4-9) στο 3’, αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έχοντας για πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι. Με σερί προσωπικούς πόντους και με τον Σπανούλη σε ρόλο δημιουργού, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (13-11), με τον Μπλατ να κάνει γρήγορο ροτέισον, ρίχνοντας στη μάχη τους Γουέμπερ, Γουίλιαμς-Γκος, Τίμα και Πρίντεζη. Οι Ρώσοι βρήκαν ρυθμό με τα σερί τρίποντα του Ροντρίγκεθ, αλλά ο Γουέμπερ διαμόρφωσε το 19-17 στο 8’ Τελικά η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 23-21.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Γουέμπερ, Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη και ΛεΝτέι στο «5», με τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες και να προσπαθούν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά ήταν άστοχοι.

Η ΤΣΣΚΑ, όμως ήταν προετοιμασμένη να μην αφήσει κανένα λάθος ατιμώρητο κι έτσι βρέθηκε να προηγείται (26-29). Οι Ρώσοι είχαν έξοχη κυκλοφορία της μπάλας και έβρισκαν τον ελεύθερο παίκτη, τελειώνοντας συνεχόμενες φάσεις με γκολ-φάουλ, δημιουργώντας εκνευρισμό στους «ερυθρόλευκους», με τον Κλάιμπερν να διαμορφώνει το 42-46 στο σκορ.

Ο Σπανούλης απάντησε με νέο μακρινό τρίποντο, με τα αίματα να… ανάβουν μεταξύ Χίγκινς-Σπανούλη, με τον Αμερικανό να σπρώχνει τον αρχηγό του Ολυμπιακού με τους διαιτητές να χρεώνουν τον πρώτο με αντιαθλητικό και τον δεύτερο με απλό φάουλ.

Ακολούθως, ο Μάντζαρης πέρασε για πρώτη φορά στο ματς και κατευθείαν βρήκε στόχο από τη περιφέρεια, με τους συμπαίκτες του να τρέχουν εκστασιασμένοι πάνω του για να τον συγχαρούν. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να είναι πίσω στο σκορ με ένα πόντο διαφορά (50-51).

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δε φάνηκε να αλλάζει. Η ΤΣΣΚΑ έβρισκε πόντους και διατηρούσε μια μικρή διαφορά, ενώ ο Ολυμπιακός αν και κυνηγούσε δεν άφηνε τους Ρώσους να ξεφύγουν στο σκορ. Οι παίκτες του Ιτούδη συμπλήρωσαν τα πέντε φάουλ στα πρώτα 3.5 λεπτά της αναμέτρησης και έστειλαν νωρίς στις βολές τον Ολυμπιακό. 4.35'' πριν το τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (60-58) με τρίποντο του Πρίντεζη που έβαλε «φωτιά» στο ΣΕΦ κι έκανε -προσωρινά- τον κόσμο να μπει ακόμα πιο δυναμικά στην εξίσωση του αγώνα.

Οι Ρώσοι ωστόσο πήραν τάιμ άουτ κι έπειτα κατάφεραν να ηρεμήσουν το παιχνίδι τους και με πόντους των Χάινς και Ροντίργκεζ ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους επτά πόντους (63-70) 1.33' πριν τη λήξη της περιόδου, ενώ το ξέσπασμα τους έφερε αμηχνία στους «ερυθρόλευκους» που είδαν την ομάδα του Ιτούδη να κλείνει την περίοδο στο +8 (64-72).

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +10 με καλάθι του Χάινς, όμως ο Λεντέι βρήκε αμέσως απάντηση με τον Λεντέι. Όμως η ΤΣΣΚΑ είχε καταφέρει να πάρει τον αέρα του Ολυμπιακού και να τον περιορίσει. Έτσι ανέβασε τη διαφορά στο +12 (70-82), ενώ όσο ο αγώνας έφτανε στο τέλος του, η ΤΣΣΚΑ ολοένα και έβρισκε πιο εύκολα καλάθια, δείγμα της αδυναμίας του Ολυμπιακού να βρει απαντήσεις στην τρομερή εμφάνιση των Ρώσων. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +19 (70-89) 4.12'' λεπτά πριν τη λήξη του ματς και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε καλάθι έπειτα από τέσσερα λεπτά με βολές του Λεντέι, μειώνοντας σε 72-89, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +21 (76-97) 40'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Τελικά το σκορ σταμάτησε στο 81-97, με τον Ολυμπιακό να πιστοποιεί ότι βιώνει μια βαθιά κρίση...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 6, Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 δίποντα), Τουπάν 4, Σπανούλης 14 (3/5 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 5 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 5, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 4 (0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 21 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπολομπόι 4, Πίτερς, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 1 λάθος), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χίγκινς 18 (2), Χάκετ, Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 15 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χάντερ 10 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/36 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 26/35 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 30/50 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 34 ριμπάουντ (18 αμυντικα - 16 επιθετικά), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 4 λάθη