Χίμκι-Αρμάνι 88-90: "Αυτοκτόνησε" η Χίμκι στην επιστροφή του Σβεντ (vid)

Η Χίμκι είδε τρία δεκάλεπτα να πηγαίνουν στα σκουπίδια, με την Αρμάνι να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο διπλό στη πορεία της για την οκτάδα της διοργάνωσης!

Η επιστροφή του Αλεξέι Σβέντ δεν σήμανε και την επιστροφή στις νίκες για την Χίμκι η οποία είδε την Αρμάνι Μιλάνο να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και να κλέβει τη νίκη μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων. Οι Ιταλοί βρίσκονταν συνεχώς πίσω στο σκορ καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα ενώ κάποια στιγμή υπολείπονταν μέχρι και 14 πόντων (65-51 στο 24΄). Με επιμέρους σκορ 3-18 στη τέταρτη περίοδο βρέθηκε μπροστά με 7 πόντους (76-83) και εν τέλει πήρε μία σπουδαία νίκη παρά τις προσπάθειες των Μοσχοβίτων στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Κουρτινάιτις με ένα σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσα (83-83 στο 38:40) και κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε θρίλερ… ολκής. Ένα τεράστιο τρίποντο του Μίτσοβ και δύο βολές του Μάικ Τζέιμς έγραψαν το τελικό σκορ για τους Ιταλούς, με την Χίμκι να μην καταφέρνει να βρει σκορ στη δεύτερη βολή του Σβεντ. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη και πλέον εδραιώνεται στη πρώτη οκτάδα. Όσο για την Χίμκι αυτή η ήττα την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από το όνειρο των πλέι-οφ.

Τα Δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90

ΧΙΜΚΙ(Κουρτινάιτις): Σβεντ 23 (4/5 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 6/9 βολές, 11 ασίστ), Κρόκερ 15 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Μάρκοβιτς 2, Μόνια 8, Γκουμπάνοβ, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίκι 6.

ΑΡΜΑΝΙ(Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 16 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Μίτσοβ 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ταρζέφσκι 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7, Κουζμίνσκας 9 (5 ριμπάουντ), Νάναλι 13 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπάρνς, Μπρουκς 4 (5 ριμπάουντ), Τζέρελς 11, Όμιτς.