O Bέστερμαν «εκτέλεσε» την Νταρουσάφακα (vid)

Αν και ήταν πίσω στο σκορ για 39 λεπτά, η Ζαλγκίρις έφερε τα πάνω-κάτω στο τελευταίο λεπτό και νίκησε την Νταρουσάφακα με σκορ 71-75, με τον Βέστερμαν να σημειώνει καθοριστικό τρίποντο.

Για την 13η αγωνιστική της EuroLeague, η Ζαλγκίρις νίκησε την Νταρουσάφακα με σκορ 71-75, κάνοντας το ρεκόρ της 6-7 στη διοργάνωση. Τελευταίοι παραμένουν οι Τούρκοι (1-12).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν πίσω στο σκορ για 39 λεπτά, αλλά στο τελευταίο λεπτό έφερε τα πάνω-κάτω. Οι Λιθουανοί ροκάνιζαν με υπομονή την διαφορά (το σκορ ήταν 66-61 στο 37'), πλησίασαν στο σκορ και «χτύπησαν» σε καίριο σημείο. Με τον Λίο Βέστερμαν να «πυροβολεί» από την περιφέρεια στα 26'' πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το 71-73 στο σκορ. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας με ψυχραιμία στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι Λιθουανοί έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μπράντον Ντέιβις (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Άαρον Γουάιτ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Από τη Νταρουσάφακα ξεχώρισε ο Ρέι ΜαΚάλουμ με 17 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 19-15, 39-33, 53-49, 71-75

Νταρουσάφακα: ΜακΚάλουμ 17 (4), Ντεμίρ, Κιντ 4, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 4, Μπράουν 11 (3), Ντάγκλας 4, Πέινερς 2, Ντίμπλερ 12 (3), Έβανς 6, Έρικ 9 (6 ριμπάουντ.

Ζάλγκιρις: Ντέιβις 17 (7/11 βολές), Γουόλτον 4, Γουόλκαπ 6, Βέστερμαν 12 (1), Μπιρούτις, Μιλάκνις 8 (1), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 10 (2), Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 15/31 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 11/18 βολές, 16-12 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 16/34 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 28/35 βολές, 23-7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 κόψιμο.