Μονακό - Μακάμπι 97-86: Οι Μονεγάσκοι στο δρόμο του Ολυμπιακού! (highlights)

Η Μονακό έκανε το 3-2 επί της Μακάμπι και θα παίξει στον ημιτελικό του φάιναλ φορ με τον Ολυμπιακό

Πιο αποφασιστική στο τέλος η Μονακό νίκησε στο γήπεδό της τη Μακάμπι με 97-86 και κάνοντας το 3-2 πανηγύρισε την ιστορική, πρώτη της πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας. Αντίπαλός της εκεί ο Ολυμπιακός, απ΄ τον οποίο είχε αποκλειστεί στα περσινά πλέι οφ!

Λόιντ και Τζέιμς κορυφαίοι της Μονακό. Για τη Μακάμπι δεν έφτανε ο Μπάλντγουϊν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς. Η λήξη της α’ περιόδου βρήκε τους Ισραηλινούς μπροστά με 26-33. Οι Μονεγάσκοι ωστόσο είχαν ένα ονειρεμένο ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 15-0 προσπέρασαν με 41-33. Το ημίχρονο έκλεισε με τη Μονακό στο +4 (53-49).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι στην έναρξη της επανάληψης (57-49). Με τρίποντα των Ντιμπαρτολομέο και Χίλιαρντ η Μακάμπι ισοφάρισε (61-61). Στο 30’ το σκορ ήταν 72-70 και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Χέρι-χέρι οι δυο ομάδες, με τη Μονακό στο 37’ να ξεφεύγει με 86-79 χάρη σε ένα 10-0 σερί. Η Μακάμπι έμεινε από δυνάμεις στο φινάλε και οι Μονεγάσκοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 97-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 9 (6ασ.), Μονέκε 10, Λόιντ 21, Μπλόσομγκεϊμ, Ντιαλό 9, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 9, Χολ 10 (6ρ.), Τζέιμς 21 (4ασ.).

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Μπράουν 12, Μπάλντγουϊν 27 (6ρ., 7ασ.), Μάρτιν 12, Ντιμπαρτολομέο 10, Χίλιαρντ 10, Κοέν, Πόιθρες 5, Νέμπο 2, Κόλσον 8 (6ρ.).