Ρεάλ Μαδρίτης- Παρτιζάν 80-95: Νέο διπλό και στο βάθος Κάουνας (highlights)

Η Παρτιζάν επικράτησε με 95-80 της Ρεάλ Μαδρίτης για δεύτερη φορά και πλέον έχει δύο ματς στο Βελιγράδι για να «σφραγίσει» την πρόκριση στο Final Four. Τρομερά επεισόδια λίγο πριν το τέλος του αγώνα με τους διαιτητές να διακόπτουν το ματς

Η Παρτιζάν έκανε ένα ακόμα, το πιο καθοριστικό, βήμα για το Final Four της EuroLeage, καθώς κέρδισε με 95-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στην Ισπανία και έκανε το 2-0 σε ένα επεισοδιακό ματς.

Απέμεναν 1.40’’ πριν τη λήξη όταν ο Γιουλ έκανε ένα δυνατό φάουλ στον Πάντερ με τον Αμερικανό να αντιδρά έντονα. Ο Γιαμπουσέλε έσπευσε να τον χτυπήσει με τον Έξουμ να επιτίθεται στον Ντεκ και να προκαλείται απίστευτη σύρραξη!

Ολοι οι παίκτες έγιναν ένα «κουβάρι» με τον Γιαμπουσέλε εκτός εαυτού να ρίχνει με λαβή πάλης τον Έξουμ πάνω στο παρκέ και τον Αυστραλό να τραυματίζεται στο πόδι!

Οι διαιτητές χρειάστηκε να δουν το βίντεο για τουλάχιστον είκοσι λεπτά και «επιστράτευσαν» χαρτί και στυλό για να σημειώσουν τους παραβάτες!

Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους Σέρβους, οι οποίοι είχαν καταφέρει να επιβάλλουν απόλυτα το παιχνίδι τους και μάλιστα η απουσία του Ταβάρες από το ματς λόγω του τραυματισμού του έκανε τα πράγματα πιο εύκολα.

Με τους Σμαϊλαγκιτς, Μάρνταρ και Έξουμ να δίνουν λύσεις στην επίθεση η Παρτιζάν προηγήθηκε και με 13 πόντους (32-34 στο 17’) και έκλεισε το ημίχρονο με 37-51.

Την ίδια ώρα οι Μαδριλένοι «πνιγμένοι» από το άγχος ήταν άστοχοι και έκαναν λάθος επιλογές.

Στο β’ μέρος η Ρεάλ άλλαξε την άμυνά της σε ζώνη 2-1-2 και δυσκόλεψε πολύ τους φιλοξενούμενους που έχασαν τον ρυθμό τους και το σκορ έγινε 48-53 στο 23’.

Όμως η Παρτιζάν βρήκε τον τρόπο να αντιμετωπίσει την ζώνη, την ώρα που οι Ντεκ και Ρούντι προσπαθούσαν να κρατήσουν το σκορ και η ομάδα του Ομπράντοβιτς τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 13 πόντους διαφορά (62-75).

Οι Σέρβοι πάντως έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (62-79 στο 32΄) και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 80-95.

Μάλιστα το ματς διακόπηκε από τους διαιτητές λόγω της σύρραξης μεταξύ των παικτών.
Τα δεκάλεπτα: 21-31, 37-51, 62-75, 80-95

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Ράντολφ, Φερνάντεθ 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Χάνγκα, Χεζόνια 16 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 8 (7 ριμπάουντ), Πουαριέ 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιουλ 4 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 3 (1), Μούσα 13 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 15 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 7 (1), Παπαπέτρου 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Έξουμ 19 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/8 βολές), Πάντερ 14 (4/6 τρίποντα), Νάναλι 16 (2/3 τρίποντα, 10/10 βολές), Λεσόρ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 4