Σερέλης: «Χάσαμε το παιχνίδι από την άμυνά μας»

Ο Χρήστος Σερέλης στάθηκε στην κακή άμυνα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου.

Την ήττα με 88-84 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ από την Άλμπα Βερολίνου. Στη συνέντευξη Τύπου ο Χρήστος Σερέλης αναφέρθηκε στα αίτια της ήττας των «πράσινων».

Αναλυτικά τα όσα είπε: «Είναι ένα κακό παιχνίδι για εμάς σήμερα, γιατί χάσαμε το παιχνίδι από την άμυνά μας. Με σχεδόν 90 πόντους μέσα στην έδρα μας είναι δύσκολο και δεν το διαχειριστήκαμε σωστά. Νομίζω ότι δεχθήκαμε πολλούς πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού και δεν παίξαμε με την απαιτούμενη ενέργεια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, που δεχθήκαμε σχεδόν 50 πόντους.

Μόνο στην τρίτη περίοδο παίξαμε όπως θέλαμε, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό. Και κάτι άλλο που θέλω να πω είναι ότι με 5/30 τρίποντα και με μόλις 10 ασίστ είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει ματς στην Euroleague και ειδικά όταν παίζεις αυτή την άμυνα. Και επιμένω ότι το μεγάλο πρόβλημα για εμάς σήμερα ήταν η άμυνα».