Αρμάνι – Μπάγερν 99-74: Ιταλική αντεπίθεση! (highlights)

Η Αρμάνι Μιλάνο παλεύει να προλάβει τα play off και επικράτησε με 99-74 της ελλιπούς Μπάγερν Μονάχου στην Ιταλία φτάνοντας στην14η νίκη της στην EuroLeague

Η Αρμάνι κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει την οκτάδα, καθώς κέρδισε και την Μπάγερν Μονάχου με 99-74 στο Μιλάνο ελπίζοντας να προλάβει να μπει στο γκρουπ των ομάδων που θα παίξουν στα play off.

Οι Μιλανέζοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις… προθέσεις τους και με το 25-8 στο 9’ δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους.

Οι Γερμανοί έπαιξαν χωρίς τους Ρούμπιτ, Χάντερ, Χάρις, Ουίνστον και Γιάραμαζ είδαν τη διαφορά να φτάνει στους 26 πόντους (37-11 στο 14’), αλλά με τον Όμπστ να σκοράρει συνεχώς από την περιφέρεια μείωσαν σε 49-36 στο ημίχρονο.

Με τον Νέιπιερ να… πατάει το γκάζι όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά (65-46 στο 26’) και ξαναπήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα φτάνοντας τη διαφορά στους 23 πόντους (84-61 στο 34’).

Το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στην επικράτηση με το τελικό 99-74.
Τα δεκάλεπτα: 25-8, 49-36, 72-54, 99-74

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 10, Τόμας 6, Λουαού - Καμπαρό 14 (2), Μήτρου - Λονγκ 3 (1), Τονούτ 9 (1), Μέλι 8 (6 ριμπάουντ), Μπαρόν 9 (1), Νέιπιερ 20 (5/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ρίτσι, Σιλντς 9 (1), Χάινς 4, Βόιγκτμαν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ - Μπαμπ 3 (1/7 σουτ, 1/2 βολές), Ουόλντεν 7 (1/5 τρίποντα), Σίλι 8, Γκιφάι, Μπόνγκα 2, Λούτσιτς (0/2 δίποντα, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ομπστ 27 (7/11 τρίποντα), Τσίπσερ, Βίμπερτγκ 2, Γκιλέσπι 8 (5 ριμπάουντ), Τσίταμ 17 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/10 βολές, 4 ριμπάουντ).