Αρμάνι – Ολυμπιακός 83-62: Αγνώριστος στο Μιλάνο (highlights)

Κάκιστη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο Μιλάνο και φυσιολογική ήττα από την Αρμάνι με 83-62. Πρώτη για τους νταμπλούχους Ελλάδας ύστερα από επτά διαδοχικές νίκες.

Ο Ολυμπιακός ύστερα από επτά σερί νίκες στην EuroLeague, με εξαιρετικό μπάσκετ, γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο με 83-62, πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις.

Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού έκανε πάρα πολλά λάθη, στο πρώτο ημίχρονο όπου η διαφορά ήταν στους τρεις (35-32) δεν τα… πλήρωσε αλλά στην επανάληψη η Αρμάνι με καλή ψυχολογία και τον Ολυμπιακό να τα κάνει όλα λάθος, έφτασε τη διαφορά και στους 20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω με τρεις στην πρώτη περίοδο, αν και είχε πέντε λάθη απέναντι στην Αρμάνι που δεν είχε κανένα και μέτρησε 7/9 δίποντα… χτυπώντας τους Πειραιώτες μέσα από το «ζωγραφιστό», διαβάζοντας εξαιρετικά τις αλλαγές στην άμυνα της ομάδας του μεγάλου λιμανιού.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι κορυφαίο στο ξεκίνημα τον Κώστα Παπανικολάου, ενώ έδωσε και σημαντικές βοήθειες ο Μπλακ, που ήρθε από τον πάγκο νωρίς να βοηθήσει με τον Φαλ να έχει δύο φάουλ. Η είσοδος των Μπλακ, Σλούκα (αντί του Κάνααν) άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού που βρήκε λύσεις στην επίθεση αλλά θα έπρεπε να λειτουργήσει καλύτερα στον τομέα τον ριμπάουντ.

Η Αρμάνι ξέφυγε και με πέντε (22-17) αλλά ο Ολυμπιακός άμεσα… απάντησε (22-22), με τους Ιταλούς να έχουν ένα ακόμη δικό τους 5-0 σερί (27-22) και τον Μπλακ να φτάνει κι αυτός τα δύο φάουλ γρήγορα, όπως και ο Φαλ. Οι ΜακΚίσικ, Σλούκας πήγαν το ματς στον πόντο (27-26), ωστόσο Μέλι (τρίποντο), Νάπιερ (δίποντο) πήγαν για πρώτη φορά τον αγώνα στο +6 (32-26), με τους παίκτες του Ολυμπιακού να παίζουν σαν υπνωτισμένοι σε άμυνα και επίθεση, με πολλά… φτηνά λάθη και κάκιστες επιλογές, χωρίς μυαλό, βιαστικές χωρίς κανέναν λόγο με τον Μπολομπόι να μην βοηθάει καθόλου και τον Στέφανο Τόνουτ από την Αρμάνι να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει πολύτιμες βοήθειες. Το καλό για τον Ολυμπιακό ήταν πως μείωσε με τρίποντο ο Λαρεντζάκης στην τελευταία του επίθεση και το 35-32 ήταν ένα καλό σκορ, σύμφωνα πάντα με την εικόνα της ομάδας του Πειραιά.

Η Αρμάνι Μιλάνο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 10/15 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 0/1 βολή, 16 ριμπάουντ (11-5), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη. Ο Ολυμπιακός έχει 7/13 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 19 ριμπάουντ (17-2), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ αλλά και 11 λάθη. Μάλιστα οι πόντοι της Αρμάνι από τα λάθη του Ολυμπιακού ήταν 18! Οι μισοί.

Κάκιστο ξεκίνημα και στο β’ ημίχρονο, με την Αρμάνι μετά το 35-34 να κάνει ένα 7-0 σερί και έτσι για πρώτη φορά βρέθηκε στο +8 (42-34), με τον Φαλ να φορτώνεται με τρίτο φάουλ ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα δεν του είχε δοθεί καθαρό φάουλ. Η διαφορά πήγε και στο +10 (44-34, 6.40 για το τέλος της τρίτης περιόδου), με τον Ολυμπιακό να είναι εκτός αγώνα, ασορτί με τη διαιτησία.

Το καλό ήταν πως χρεώθηκε με τρίτο φάουλ ο Μέλι. Το κακό ήταν πως στην επίθεση όλα πήγαιναν στο σίδερο ενώ με τρίποντα των Βόιτμαν, Μπάρον η διαφορά πήγε και στο +15 (51-36). Ο Ουόκαπ με καλάθι και εύστοχη βολή μείωσε σε 12 αλλά ο Μπάρον ήταν… φωτιά και απάντησε με τρίποντο (54-39).

Με καλές άμυνες, σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή κυκλοφορία, ο Ολυμπιακός μείωσε στους δέκα (56-46) και είχε και την επίθεση για να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 αλλά όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά δέχθηκε ένα γρήγορο 5-0 και η διαφορά πήγε ξανά στο +15 (61-46).

Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι πήγε τη διαφορά και στο +20, έχοντας πάρει ψυχολογία αλλά ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε.

Πίεσε, έβγαλε άμυνες, ήρθαν μακρινά σουτ και κάπως έτσι η διαφορά έπεσε στους 14 (70-56), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να πιέσουν αλλά και να πιεστούν γιατί ο χρόνος δεν ήταν υπέρ τους. Με τον Ουόκαπ, η διαφορά έπεσε και στους 12 (70-58, 5.55 πριν από το τέλος), ωστόσο η Αρμάνι με ένα… σκοτωμένο τρίποντο του Μπάρον ξέφυγε εκ νέου (74-58) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέβις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάρον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Νέιπιερ 9 (1/7 τρίποντα), Ρίτσι 8 (2), Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2 (1/5 σουτ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 4 (1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 8 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη