Μπασκόνια - Μπαρτσελόνα 78-85: Η άμυνα έφερε το «διπλό» για τους Καταλανούς (highlights)

Με τρομερή άμυνα στο τελευταίο 10λεπτο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 85-78 της Μπασκόνια στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» και ανέβηκε στο 13-7. Τέταρτη σερί ήττα για τους Βάσκους.

Όταν έπαιξε άμυνα «κλείδωσε» τη νίκη η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» πήραν διαφορές απέναντι στην Μπασκόνια η οποία επέστρεψε συνεχώς, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην άμυνα των Καταλανών οι οποίοι επικράτησαν 85-78 μέσα στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα».

Στο 13-7 πλέον η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 12-8 και έμειναν εκτός τετράδας.

Πρώτος σκόρερ στο ματς αλλά δεν έφτανε για τους γηπεδούχους ο Σεντεκέρσκις με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς νικητών οι Μίροτιτς (15π., 6ρ.), Γιοκουμπάιτις (13π.) και Σατοράνσκι (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 40-47, 63-64, 78-85.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 7 (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 λάθη), Σεντεκέρσκις 16 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 6 (2/5 τρίποντα) Ντίεθ, Τόμπσον 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Κότσαρ 10, Ίνοκ 6 , Κοστέλο, Γκιεντράιτις 11 , Χομς 12 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 7 (6 ριμπάουντ) , Σανλί 8, Κάλινιτς 9(2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Σατοράνσκι 11 (2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα 6 (1), Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 6 (3 ριμπάουντ) , Τόμπι 3 (1), Κούριτς , Γιοκουμπάιτις 13 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Μίροτιτς 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νάτζι 4