Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Την κάρφωσε στο ΣΕΦ (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε (82-66) την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και επέστρεψε στην κορυφή της EuroLegue - Με τρομερή άμυνα στο δεύτερο μέρος και τον Πίτερς (16π) να κάνει τη διαφορά στην αρχή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο 2023. Οι Πειραιώτες νίκησαν (82-66) την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και με αυτόν τον τρόπο επέστρεψαν στην κορυφή της EuroLeague. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν τρομερή άμυνα στο δεύτερο μέρος, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση (12/26 τρίποντα-46.2%) και δεν άφησαν περιθώρια στους Ιταλούς. Έκανε τη διαφορά στην αρχή ο εξαιρετικός Άλεκ Πίτερς (16 πόντοι σε 18 λεπτά), έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ ο εκπληκτικός Τόμας Ουόκαπ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ).

Τo ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ το Μιλάνο μπήκε στο παρκέ με τους Χαλ, Ντέιβις, Μέλι, Ρίτσι και Μπαρόν. Οι Ιταλοί στα πρώτα λεπτά έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Μέλι (5-8). Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες άρχισαν να κυκλοφορούν γρήγορα τη μπάλα, έπαιζαν περισσότερο ομαδικά, με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 13-10 στο 7'. Ο Πίτερς ήταν σε καταπληκτική κατάσταση, δίνοντας ρεσιτάλ στην πρώτη περίοδο. Ο Αμερικανός φόργουορντ δεν έχασε σουτ. Μέτρησε 13 πόντους, με 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα, δίνοντας μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε τρία σερί τρίποντα (Πίτερς-Παπανικολάου-ΜακΚίσικ), με τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 27-15.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μπλακ. Ο Λαρεντζάκης στο 12' έφερε τη διαφορά στο +15 (32-17), οι Πειραιώτες έλεγχαν τον ρυθμό, αλλά στη συνέχεια το Μιλάνο αντέδρασε. Ο Χαλ μείωσε σε 34-27, αλλά ο Ουόκαπ με νέο τρίποντο, έφερε την ομάδα του ξανά στο +12 (39-27) στο 17'. Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν παρατούσαν το ματς. Έκλεβαν μπάλες, έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, ενώ με το τρίποντο του Ντέιβις μείωσαν σε 41-38. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο διαμόρφωσε το 44-38, το οποίο ήταν κα το σκορ του ημιχρόνου. Με τον Σλούκα να κάνει καταπληκτική δουλειά στη δημιουργία, έχοντας 7 ασίστ σε 13 λεπτά και τους ερυθρόλευκους να σουτάρουν καλά από την περιφέρεια (57.1%-8/14). Από την Αρμάνι ο Μπαρόν (12 πόντοι) ήταν αυτός που κρατούσε όρθια την ομάδα του.

Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο είχε δυνατές άμυνες, έντονες μονομαχίες, αλλά και αρκετά χαμένα σουτ. Ο Ρίτσι μείωσε σε 44-41, το σκορ κόλλησε για αρκετή ώρα στο 46-43, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό. Πίεσαν στην άμυνα, ασφάλισαν τα ριμπάουντ και έβαλαν σουτ. Ο Παπανικολάου έβγαζε αστείρευτη ενέργεια στο παρκέ, ενώ ο Μπλακ «δάγκωνε» για κάθε κατοχή, με τους Ιταλούς να αδυνατούν να αντιδράσουν. Τα τρίποντα των Ουόκαπ και Σλούκα ανέβασαν τη διαφορά, με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με +15 (59-44).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Σλούκα, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο Τεξανός πλέι-μέικερ ανάλαβε δράση, καθώς οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνες, έκλεβαν μπάλες, με τον τρομερό Ουόκαπ να τελειώνει με άψογο τρόπο τους αιφνιδιασμούς, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (63-47) στο 32΄. Οι Ιταλοί δεν είχαν άλλες δυνάμεις, έδειχναν εξουθενωμένοι από την ερυθρόλευκη πίεση στην άμυνα, με τον Βεζένκοφ στο 34' να εκτοξεύει τη διαφορά στο +21 (68-47). Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε τη διαφορά και στο +22 (80-58), με τον Ολυμπιακό στο τέλος να παίρνει τη νίκη με σκορ 82-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Κάναν 2 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 8 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τόμας 6, Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Μέλι 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρον 12 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Χολ 5 (1 τρίποντο, καμία ασίστ, 5 λάθη), Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/41 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 8/8 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/31 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/10 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 21 λάθη, 18 φάουλ