Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 77-75: Αυτόχειρας στο Αστρομπάλ (highlights)

Τι κι αν πήρε διψήφιες διαφορές (έφτασε και στο +21),  ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με κάκιστη εμφάνιση στο β' μέρος 77-75 από τη Βιλερμπάν, στο Αστρομπάλ. Ο Νουά με τρίποντο στα 0.3'' «τιμώρησε» τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του στο Λιόν. Τι και αν έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος, έχοντας πάρει διψήφιες διαφορές (πήγε και στο +21), εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο δεύτερο μέρος και γνώρισε την ήττα με 77-75 από τη Βιλερμπάν.

Ο Νουά ήταν ο ήρωας για τους Γάλλους που με τρίποντο-μαχαιριά στα 0.3'', τιμώρησε τους «ερυθρόλευκους» και απάντησε στο καλάθι του Λαρεντζάκη που είχε δώσει νωρίτερα προβάδισμα (74-75) στην ομάδα του.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με φόρα από το ΣΕΦ και τη Φενέρ

Ο Ολυμπιακός μπήκε με επιθετικό ρυθμό στο παιχνίδι και στο 4’ με δύο σερί τρίποντα ένα του Σλούκα και ένα του Κάνααν, πήρε προβάδισμα επτά πόντων (8-15).

Μάλιστα, παίζοντας καλή άμυνα, οι Πειραιώτες με ένα ακόμη μακρινό σουτ του Βεζένκοφ κατέγραψαν την πρώτη τους διψήφια διαφορά (18-8). Οι Γάλλοι κράτησαν με διαδοχικά τρίποντα τη διαφορά μην ξεφύγει και μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, όντες στο -10 (18-28), κάτι που τους κολάκευε…

Η άμυνα έκανε τη δουλειά της

Στο δεύτερο 10λεπτο, ο Μπαρτζώκας πρόσθεσε στην πεντάδα τους Μπολομπόϊ και Λαρεντζάκη, κρατώντας τον Βεζένκοφ. Μάλιστα με τον Βούλγαρο, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 32 πόντους πριν συμπληρωθούν 12 λεπτά παιχνιδιού. Στο 13’ ο Κώστας Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στο +16 για τους Πειραιώτες (22-36), ενώ παράλληλα η άμυνα οδηγούσε τους παίκτες της Βιλερμπάν σε σερί λάθη.

Με τους πρώτους πόντους του Λαρεντζάκη η αρμάδα του Μπαρτζώκα ανέβασε τον δείκτη στο +18 4’ από το φινάλε του ημιχρόνου και με ωραία συνεργασία πάνω από τη στεφάνη ανάμεσα σε Σλούκα-Μπολομπί στους 20 (22-42). Οι Γάλλοι απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 και κράτησαν τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ 31-47.

Έβγαλε αντίδραση η Βιλερμπάν

Με τέσσερις σερί πόντους του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ανέβασε στο 23’ και πάλι τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (31-51) και με τρίποντο του Κάνααν έκανε το 33-54. Η Βιλερμπάν απάντησε με πέντε αναπάντητους πόντους του Νάντο Ντε Κολό, κάνοντας το 38-54 στο 26’ και με δύο σερί τρίποντα του Καχούντι έκανε το 44-54.

Οι Πειραιώτες κράτησαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, τόσο με τρίποντα του Κάνααν, όσο και με το γκολ φάουλ του Σάσα Βεζένκοφ. Έτσι η 3η περίοδος, ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-61.

Έβγαλε τα μάτια του...

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα της Βιλερμπάν ενώ ο Νουά μείωσε τη διαφορά στους τρεις στο 32’, βάζοντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση και αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα, το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι ήρθε στο 33’ με συνεργασία των Φαλ και του Βεζένκοφ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν για πρώτη φορά, και ένα απίστευτο καλάθι του Λαρεντζάκη στο 36’, έκανε το 64-68, κρατώντας όρθιο τον Ολυμπιακό. Ένα ριμπάουντ, και ένα λέι άπ του Φαλ (των Γάλλων), έφεραν το ματς στα ίσα στο 38’ (70-70) αλλά το τρίποντο του Σλούκα έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχθηκε τεχνική ποινή δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τη Βιλερμπάν χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Ντε Κολό να παίρνει προβάδισμα (74-73).

Σειρά χαμένων επιθέσεων, για να έρθει 27 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η καλή άμυνα του Ουόκαπ, και το λέι απ του Λαρεντζάκη και να βάλει ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (74-75).

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Νουά με τρίποντο τιμώρησε τον Ολυμπιακό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 14 (4ασ.), Νουά 13, Καχουντί 14 (5ρ.), Ντιό 6, Τάιους (5ρ.), Ντε Κολό 13 (4ασ., 4κλ.), Φολ 2, Λάιτι 9 (5ασ.), Ομπάσοχαν 2, Τζάκσον-Καρτράιτ 4, Πονς.

Ομαδικά στατιστικά: 18/34 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/11 βολές, 21 ριμπάουντ (16-5), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, κανένα κόψιμο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (4ασ.), Κάνααν 14, Λαρεντζάκης 10, Φαλ 4 (7ρ., 2κοψ.), Σλούκας 13 (5ασ.), Βεζένκοφ 16 (6ρ.), Παπανικολάου 4 (3ασ.), Μπολομπόι 7 (7ρ., 2κοψ.), Πίτερς, Μακ Κίσικ.

Ομαδικά στατιστικά: 19/32 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 32 ριμπάουντ (20-12), 19 ασίστ, κανένα κλέψιμο, 14 λάθη, 4 κοψίματα