Παρτιζάν - Βαλένθια 96-100: Πήρε το… θρίλερ στην παράταση! (highlights)

Η Βαλένθια παίζοντας ψύχραιμα στα τελευταία λεπτά της παράτασης επικράτησε με 100-96 της Παρτιζάν μέσα στο Βελιγράδι μετά από μεγάλη «μάχη».

Τεράστια νίκη μέσα στο Βελιγράδι πήρε η Βαλένθια που επικράτησε με 100-96 της Παρτιζάν στην παράταση (84-84 κ.αγ.) και επέστρεψε στις επιτυχίες στην EuroLeague.

ΟΙ Ισπανοί βρήκαν λύσεις στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ριβέρο και προηγήθηκαν με 11-15 στο 6’, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις.

Οι Νάναλι, Πάντερ και Λεσόρ συνέθεσαν ένα…. διαβολικό τρίγωνο και η Παρτιζάν πήρε προβάδισμα με 43-37, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων με τον Λεσόρ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση (49-40 στο 23’) η Βαλένθια έμεινε μέσα στο ματς (64-60 στο 29’) .

Ο αγώνας έγινε… θρίλερ με τον Κρις Τζόουνς να αστοχεί στην εκπνοή σε τρίποντο με το σκορ 84-84 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Βαλένθια ήταν καλύτερη, είχε τον Χάρπερ με «καθαρό μυαλό», προηγήθηκε με 93-98 στα 47’’ και με τον Αμερικανό να σκοράρει δύο βολές στα 6’’ πήρε μια μεγάλη νίκη με 100-96.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 (κ.αγ.), 96-100

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές), Πάντερ 19 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Παπαπέτρου 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Έξουμ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπροτζιάνσκι, Νάναλι 15 (4/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 22 (8/9 δίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μαντάρ 13 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα),

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κλαβέρ 9 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουέρτο, Πραντίγια 6, Γουέμπ 18 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λόπεζ-Αροστέγι 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 2, Ράντεμπο 4, Ντούμπλιεβιτς 8 (2), Αλεξάντερ, Ριβέρο 22 (9/14 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ)