Ολυμπιακός - Βαλένθια 82-83: Με ανατροπή στο τέλος οι Ισπανοί (highlights)

Ο Ολυμπιακός έχασε (82-83) από τη Βαλένθια, με τους Ισπανούς να κάνουν ανατροπή στο τέλος - Μοιραίος ο Σλούκας με τις χαμένες βολές, απόλυτα ψύχραιμος από το ίδιο σημείο ο Τζόουνς. Τα έκαναν... μούσκεμα οι διαιτητές στο τέλος. Φάουλ στον Πίτερς που δεν δόθηκε.

Ολυμπιακός - Βαλένθια 82-83:  Με ανατροπή στο τέλος οι Ισπανοί (highlights)

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στην EuroLeague. Οι Πειραιώτες έχασαν (82-83) στο Φάληρο, με τους Ισπανούς να κάνουν μεγάλη ανατροπή στο τέλος. Μοιραίος ο Σλούκας με 2/4 βολές στο τελευταίο λεπτό.

To ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας ξεκάθαρη διάθεση. Να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, να πάει το ματς σε υψηλό σκορ και να χτυπήσει τη Βαλένθια μέσα στη ρακέτα. Οι Πειραιώτες μπήκαν στην αναμέτρηση έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να λειτουργεί σαν... πλέι-μέικερ στη δημιουργία, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 10-3 στο 4'. Ο Παπανικολάου μοίραζε μπλοκ στον αιφνιδιασμό, ο Ουόκαπ έβαζε τρίποντα, με τον ΜακΚίσικ να τελειώνει τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο. Το σκορ έγινε 14-5 στο 5', με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, αφού τέλειωνε τις φάσεις είτε από την περιφέρεια, είτε με ντράιβ, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 28-22. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μέτρησαν 28 πόντους με με 8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, αλλά και 8 ασίστ. Ο Βεζένκοφ ήταν απολαυστικός, καθώς πέρα από τους 10 πόντους, είχε ήδη και 4 ασίστ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε πεντάδα, κάνοντας ροτέισον στη θέση «5», χρησιμοποιώντας και τους τρεις ψηλούς του. Σλούκας, Κάνααν, Λαρεντζάκης, Πίτερς και Μπλακ πέρασαν στο παρκέ, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό του. Ο Κλαβέρ μείωσε τη διαφορά (30-24). Σλούκας, Κάνααν και Πίτερς βρήκαν στόχο από την περιφέρεια, αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν να αναλώνονται σε λάθη. Ο Πίτερς από την περιφέρεια έφερε τη διαφορά στο +11 (39-28) στο 16', με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους νταμπλούχους Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 47-34. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 75% στα δίποντα (12/16), 66.7% στα τρίποντα (6/9), 13 ασίστ, 12 λάθη, έχοντας νικήσει κατά κράτος τη Βαλένθια στη μάχη των ριμπάουντ (20-5). Παράλληλα, η καλή άμυνα των γηπεδούχων, είχε αναγκάσει τους Ισπανούς να χάσουν αρκετά σουτ: 7/15 δίποντα (46.7%), 4/14 τρίποντα (28.6%).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +16 (53-37) με τον Φαλ, δείχνοντας να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά στη συνέχεια η Βαλένθια αντέδρασε. Οι Ισπανοί έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και έβαλαν σουτ, μειώνοντας σε 53-47 στο στο 24'. Οι Πειραιώτες πήραν ανάσα από το τρίποντο του Παπανικολάου, αλλά ακολούθως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-52 στο 27'. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν. Και σε αυτό έπαιξε ρόλο η επιστροφή του Σλούκα στο παρκέ. Ο Παπανικολάου συνέχισε να μη χάνει σουτ από την περιφέρεια, ο Ουόκαπ μοίραζε έξοχες ασίστ στον Βεζένκοφ, η κυκλοφορία της μπάλας βελτιώθηκε, με τον Σλούκα να ευστοχεί στην εκπνοή του δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το 71-58 στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Σλούκα, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ τέλειωνε τις φάσεις μέσα στη ρακέτα, διαμορφώνοντας το 79-70 στο 35' . Οι Πειραιώτες στη συνέχεια κόλλησαν στο σκορ. Η Βαλένθια είχε αυξήσει την πίεσή της στην άμυνα, ο Λαρεντζάκης έχανε σουτ, με τον Ντούμπλιεβιτς να μειώνει σε 79-74 στο 37'. Ο Τζόουνς με τρίποντο έβαλε φωτιά στο ματς (80-77) στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν με Ουόκαπ, Σλούκα, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο Γουέμπ μείωσε στον πόντο (80-79), με την μπάλα να «καίει» στο τελευταίο λεπτό. Ο κορυφαίος Βεζένκοφ στη συνέχεια έκανε λάθος πάσα, αλλά μετά έβγαλε μεγάλη άμυνα πάνω στον Τζόουνς. Στα 14'' ο Σλούκας πήγε για βολές, έχασε την πρώτη και έβαλε τη δεύτερη (81-79). Ο Τζόουνς πήγε στο ίδιο σημείο στη συνέχεια, κάνοντας το ίδιο ακριβώς (81-80). Στα 11'' πριν τη λήξη ο Σλούκας πήγε ξανά στις βολές, αλλά και σταθερά καλός από το ίδιο σημείο, μέτρησε ξανά 1/2 (82-80). Στα 4'' ο Τζόουνς κέρδισε τρεις βολές σε προσπάθεια του για τρίποντο, σημειώνοντας και τις τρεις (82-83), με τον Ολυμπιακό να είναι με την πλάτη στον τοίχο. Στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας αστόχησε στο σουτ που δοκίμασε με τις νυχτερίδες να παίρνουν τη νίκη.

Ο Πίτερς πήγε για φόλοου στην εκπνοή, όπου του έγινε φάουλ το οποίο όχι μόνο δεν δόθηκε, αλλά οι διαιτητές πήγαν στα αποδυτήρια, παρά το αίτημα του Μπαρτζώκα για challenge.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ - Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ