Παναθηναϊκός- Μονακό 80-83: Ο Τζέιμς «γκρέμισε» το ΟΑΚΑ! (highlights)

Με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής σημειώνοντας 27 πόντους η Μονακό επικράτησε με 83-80 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ αφήνοντάς τον στη μία νίκη στην EuroLeague.

Με τον Μάικ Τζέιμς να… μιλάει στο τέλος η Μονακό πήρε τη νίκη με 83-80 επί του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μονακό ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση εκμεταλλευόμενη την κακή εικόνα του Παναθηναϊκό στην άμυνα και έφτασε να προηγείται με 18 πόντους διαφορά (11-29 στο 9’).

Η ομάδα του Ράντονιτς έκανε πολλά λάθη, ήταν στατική στην επίθεση, είχε σε κακή βραδιά ξανά τον Γκριγκόνις και στην άμυνα η «τρύπα» στην θέση του πάουερ φόργουορντ ήταν εμφανής.

Παρόλα αυτά όμως η παρουσία του Μαντζούκα στην θέση «4», η δυνατή άμυνα του Πονίτκα πάνω στον Τζέιμς και η καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στο σκορ και να μειώσει σε 34-40.

Με τον Ουίλιαμς να έχει 4/5 τρίποντα και να… κουβαλάει τους «πράσινους» ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 50-50 στο 25’.

Ο Αμερικανός είχε 8 πόντους στο ημίχρονο, μέσα σε πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο όμως έχει εκτοξευτεί στους 26 πόντους με 4/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 6/7 βολές. Είχε μάλιστα 16 σερί πόντους.

Το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 68-68 στο 35’ και εκεί ανέλαβε ο Μάικ Τζέιμς να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά.

Ο Αμερικανός πήρε πρωτοβουλίες και με ατομικές έδωσε προβάδισμα με 70-76 στο 38’, αλλά με τον Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 74-76 στα 49’’.

Ο Χολ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 74-78 στα 27’’, ενώ στα 20’’ ο Πονίτκα αστόχησε σε δίποντο και οι Μονεγάσκοι πήραν τη νίκη με το τελικό 80-83.
Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης (0/1 δίποντο σε 3'03''), Μποχωρίδης 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Ουίλιαμς 28 (5/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/33 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ (0/4 σουτ), Ντιάλο 7, Μοερμάν 3 (1/8 σουτ), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/49 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 18/22 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.