Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 80-94: Πέρασε από το «Αστρομπάλ», «κλείδωσε» το πλεονέκτημα! (highlights)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να «λυγίσει» τους πεισματάρηδες Γάλλους της Βιλερμπάν με 80-94 μέσα στο «Αστρομπάλ» και πλέον ο δρόμος για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ είναι διάπλατος, αφού το έχει σφιχτά στα χέρια του.

Ο Ολυμπιακός έκανε… αυτό που έπρεπε και με μια πειστική εμφάνιση επικράτησε με 94-80 της Βιλερμπάν μέσα στο «Αστρομπάλ» κάνοντας το καθοριστικό βήμα για να πάρει και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι όφ της EuroLeague.

Οι Γάλλοι που έπαιξαν χωρίς τους Σαρλ Καουντί, Τζέιμς Γκιστ, Γουίλιαμ Χάουαρντ, Πολ Λακόμπ και Βίκτορ Γουεμπανιάμα, ήταν μαχητικοί, πεισματάρηδες, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέμειναν ως το τέλος και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε μεν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, καθώς αδυνατούσε να βρει ρυθμό, να βγάλει άμυνες και να φύγει στον αιφνιδιασμό.

Η Βιλερμπάν με κοντά σχήματα, αλλά και με ευστοχία από την περιφέρεια κατάφερνε να «απαντάει» στα σερί των «ερυθρολεύκων» και να είναι μέσα στο ματς.

Οι Ντόρσεϊ και Παπανικολάου έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε με 7-10 στο 4’, αλλά οι Γάλλοι κρατούσαν χαμηλό το τέμπο και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 28-26.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύ καλό δίδυμο με τους Ζαν-Σαρλ και ΜακΚίσικ στη δεύτερη περίοδο, επιβάλλοντας το παιχνίδι τους, μια και η Βιλερμπάν εξαιτίας της ασφυκτικής άμυνάς τους δεν μπορούσε να εκδηλώσει επιθέσεις με σωστές προϋποθέσεις.

Έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 35-42 στο 18’, αλλά ο Οσετκόφσκι κέρδισε όλες τις «μάχες» από τον Πρίντεζη και με 8 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (43-42) μέσα σε ένα λεπτό, αλλά οι Πειραιώτες με τον ΜακΚίσικ έκλεισαν το πρώτο μέρος με 43-47.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τέλειωσε το πρώτο μέρος με 68.2% στα δίποντα (15/22), 50% (5/10) στα τρίποντα και 15 ασίστ, αριθμοί εξαιρετικοί, αλλά τα κενά και οι ολιγωρίες στην άμυνα δεν του επέτρεπαν να απομακρυνθεί στο σκορ…

Σλούκας, Βεζένκοβ... τέλος!

Οι πεισματάρηδες Γάλλοι συνέχισαν το ίδιο… τροπάρι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Στραζέλ και τον Τζόουνς να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι είχαν τις απαντήσεις, αν και ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση.

Ο Σλούκας πάσαρε σωστά και ο Βεζένκοβ ήταν… φαρμάκι στα σουτ τριών πόντων και οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα 43-50 στο21’, αλλά οι Γάλλοι βρήκαν τον τρόπο να… ξανακολλήσουν στην πλάτη των παικτών του Μπαρτζώκα (56-54 στο 26’).

Ο Βεζένκοβ όμως και πάλι είχε τη λύση με τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο με 64-69.

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο είχαν… περισσότερο πείσμα! Με τον Σλούκα να τους καθοδηγεί σωστά και τον Ντόρσεϊ να είναι συνδεδεμένος με το καλάθι η διαφορά πήγε στους δέκα πόντους (74-84 στο 36’), μια και οι Γάλλοι πλέον είχαν αρχίσει να χάνουν την επαφή τους με το σκορ και να είναι άστοχοι από την περιφέρεια.

Μάλιστα ο Κώστας Σλούκας στο 1.23’’ πριν τη λήξη έριξε τη… χαριστική βολή στους γηπεδούχους με… τρίποντο-μαχαιριά διαμορφώνοντας το 79-92 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 80-94.
Τα δεκάλεπτα: 28-26, 43-47, 64-69, 80-94

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μόργκαν 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζόουνς 4 (2/7 σουτ), Ντιό 6 (2/5 τρίποντα), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι (0/2 δίποντα), Στραζέλ 16 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Βιλερμπάν: 19/39 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 21 (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 18 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 26/40 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 8 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.