Mιλάνο-Ολυμπιακός 72-93: Πρώτη νίκη εκτός Πειραιά με 18 τρίποντα! (highlights)

Με ένα εκρηκτικό ημίχρονο, όπου πέτυχε 60 πόντους, ο Ολυμπιακός κέρδισε 93-72 στο Μιλάνο και έκανε την πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα,  μακριά από τον Πειραιά με 18 εύστοχα τρίποντα. Koρυφαίος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ το Μιλάνο έπαιξε με τους Ντιλέινι, Σιλντς, Ντατόμε, Μέλι και Ταρζέφσκι.

Οι Ιταλοί επιχείρησαν να κλείσουν χώρους μέσα στη ρακέτα, έδωσαν χώρο στην περιφέρεια στους Πειραιώτες, και εκείνοι δεν σταμάτησαν να... πυροβολούν. Μόλις στο 4ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με +9 (4-13), με τους Πειραιώτες να έχουν 4/4 τρίποντα, με τον τρομερό Ντόρσεϊ να εκτελεί και από τα 8 μέτρα. Οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες, τέλειωναν φάσεις στον αιφνιδιασμό με τον Βεζένκοφ, βγάζοντας και ωραίες συνεργασίες στο παρκέ στο παιχνίδι του μισού γηπέδου. O Nτόρσεϊ όχι μόνο έβαζε σουτ, αλλά μοίρασε και ασίστ στον Φαλ, ενώ ακολούθως με νέα "βόμβα" από τα 6.75 μέτρα, διαμόρφωσε το 16-27 στο σκορ στο 8', έχοντας ήδη 4/4 τρίποντα και 12 πόντους. Το παιχνίδι, βέβαια, είχε γίνει η χαρά της επίθεσης, καθώς σιγά-σιγά έπαιρναν μπρος και οι γηπεδούχοι. Ντιλέινι και Σιλντς με σερί πόντους κατάφεραν και μάζεψαν τη διαφορά, διαμορφώνοντας το σκορ στο 25-30 στο τέλος της περιόδου. Σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε εκπληκτική ευστοχία, έχοντας 7/10 τρίποντα (70%), συν 6 ασίστ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μάρτιν, ενώ στην πορεία μπήκε στο παρκέ και ο Λαρεντζάκης. Ο Σλούκας άρχισε να βγάζει συνεργασίες με τον Μάρτιν, ενώ με δικό του τρίποντο στη συνέχεια διαμόρφωσε το 33-41 στο σκορ στο 14'. Ο Ντατόμε έδινε... ανάσες στην Αρμάνι από την περιφέρεια, αλλά ο Μάρτιν έδειχνε αναγεννημένος μέσα στη ρακέτα, φτάνοντας ήδη τους 8 πόντους στο 17' (36-47). Στην εξίσωση μπήκε και ο Πρίντεζης, καθώς με δικό του τρίποντο στο 17' διαμόρφωσε το 39-50 στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν ρεσιτάλ στην επίθεση. Είχαν ήδη 10/14 τρίποντα (71.4%), με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να τους περιορίσουν. Ακολούθησε μακρινό σουτ και από τον Λαρεντζάκη, ο οποίος έδωσε και εκείνος λύσεις στο σκοράρισμα, με το πρώτο ημίχρονο να "γράφει" 45-60 στο σκορ, με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν κυριαρχήσει στο παρκέ. Ήταν ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Σημείωσε 60 πόντους (30 σε κάθε δεκάλεπτο), με 7/13 δίποντα (53.9%), 12/16 τρίποντα (75%), 10/11 βολές (90.9%), 14 ριμπάουντ (5 επιθετικά), 14 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ροή του παιχνιδιού άλλαξε όσον αφορά την επιθετική συμπεριφορά στο σκοράρισμα. Το Μιλάνο έσφιξε περισσότερο την άμυνά του, έμπαινε πιο δυνατά στις φάσεις και έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες. Ο Σιλντς στο 23' μείωσε το σκορ σε 50-60, με τον Ολυμπιακό να είναι χωρίς καλάθι για περίπου πέντε λεπτά. Στο 25' έδωσε... ανάσα ο Βεζένκοφ, ενώ στη συνέχεια ο Παπανικολάου με τρίποντο (52-65) αφύπνισε τους συμπαίκτες του. Οι δύο τελευταίοι βέβαια είχαν εξαφανίσει με την καλή τους άμυνα τον Μέλι. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν μπλοκάρει στην επίθεση, με τον ΜακΚίσικ στο 28' να τιμωρεί το ελεύθερο σουτ που του έδωσαν. Με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (53-70), με την ελληνική ομάδα να ελέγχει τον ρυθμό. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (12-12), με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα βέβαια να διατηρεί το +15 (57-72).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στο πρώτο δίλεπτο(58-74) για να κάνει ο Πρίντεζης το 58-76. Ο Ροντρίγκες μείωσε με τρίποντο 63-77 μετά από έναν τσαμπουκά με τον Λαρεντζάκη και μια τεχνική ποινή στον παίκτη του Μιλάνου. Ανταπέδωσε ο Λαρεντζάκης 63-80 και ο Ουόκαπ έκανε το 64-82. Τρίποντο του Ροντρίγκες 67-82, απάντηση Λαρεντζάκη 67-85, Σιλντε 70-85. Ο Σλούκας έκανε ρεκόρ με το 17ο τρίποντο του Ολυμπιακού 72-88 για να ακολουθήσει και το 180 με τελικό σκορ 72-93.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 18 πόντους και 5/9 τρίποντα, καθώς και από Ντόρσεϊ (14, κορυφαία πρώτη περίοδος) και Βεζένκοφ (12π). Ο Ολυμπιακός δεν είχε αυτή τη φορά κακό δεκάλεπτο, ενώ πέτυχε περισσότερα τρίποντα (18) από δίποντα (11), Καταπληκτική επίθεση στο πρώτο μέρος (60 πόντοι), καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο (μόλις 27 πόντοι)

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (6/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 5 (2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 14 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 18 (5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 7 (1/2 δίποντα, 5/8 βολές), Σλούκας 7 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2 (5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/35 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 11/26 δίποντα, 18/33 τρίποντα, 17/20 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Στην 13η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει εκτός έδρας, στο Καζάν απέναντι στην Ούνικς (3/12 στις 18:00).