ΤΣΣΚΑ -Ολυμπιακός 88-82: Ήττα, ελέω Κλάιμπερν, παρά τον Ντόρσεϊ των 32π.! (highlights)

Ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε με 12 πόντους, έχασε (88-82), για 2η φορά, στην τρέχουσα Εuroleague, στην Μόσχα, από την ΤΣΣΚΑ του απίθανου Κλάιμπερν των 29 πόντων, παρότι ο Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 32 πόντους και 7 τρίποντα!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα, στην 5η αγωνιστική της.

Μετά τη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα (στην παράταση) έχασε και στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 88-82, παρότι το πάλεψε μέχρι τέλους.

Μπροστάρης για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο - ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ - Τάιλερ Ντόρσει των 32 πόντων (ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση) και των 7 τριπόντων, αλλά η εμφάνιση του πήγε... στράφι, καθώς η «ομάδα του στρατού» είχε έναν Κλάιμπερν για τον οποίο δεν είχαν ...φάρμακο οι Πειραιώτες (που δεν είχαν σε καλή μέρα τους Σλούκα και Βεζένκοφ).

Με 29 πόντους οδήγησε τους Μοσχοβίτες, του Ιτούδη, που βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (6-18 στο 6'), σε ανατροπή και επικράτηση.

Δίχως τους Μιλουτίνοφ, Γκριγκόνις και Σενγκέλια οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ κόντρα στον Ολυμπιακό που με την γνωστή του πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) είχε 5/5 σουτ για το 2-12 στο τρίτο λεπτό, αναγκάζοντας τον Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ.

Ωστόσο τα πέντε λάθη κι η αποτελεσματικότητα της ΤΣΣΚΑ κοντά στο καλάθι, είχε ως αποτέλεσμα δεκαλέπτου το 20-25.

Ελάχιστο βάσει εμφάνισης των «ερυθρολεύκων»...

Οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ πέρασαν και μπροστά (28-25) χάρη σε ένα σερί 8-0 (και τρίποντο του Χάκετ).

Με τον Σλούκα (της 12λεπτης συμμετοχής) «άσο» τα λάθη προσέγγισαν διψήφιο αριθμό, ο ΜακΚίσικ είχε λάθος αποφάσεις και οι Μοσχοβίτες με τον Κλάιμπερν να μην... βλέπει τους αντιπάλους του έφεραν το -5 της πρώτης περιόδου στο +10 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η διάθεση των διαιτητών να αφήσουν το δυναμικό παιχνίδι ευνόησε τους Μοσχοβίτες με τον Ολυμπιακό ν' ασθμαίνει για να ακολουθήσει.

Η είσοδος του Κένεθ Φαρίντ, για πρώτη φορά στο ματς, βοήθησε τους Πειραιώτες να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να δώσουν ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ντόρσεϊ συνέχισε να... πυροβολεί μείωνοντας σε 66-63 στο 31', αλλά ήταν απελπιστικά μόνος στο σκοράρισμα (σ. ο μόνος ερυθρόλευκος που ήταν διψήφιος ήταν ο φιλότιμος και στις δύο πλευρές του παρκέ Ζαν Σαρλ) κι η ΤΣΣΚΑ πάτησε το... γκάζι και με ένα επί μέρους 12-3 εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (78-66).

Ο Μπαρτζώκας εκνευρίστηκε με ένα φάουλ που δόθηκε στον Γουόκαπ (πάνω στον Κλάιμπερν), χρεώθηκε με τεχνική ποινή και με το γκολ-φάουλ του Κλάιμπερν να «τελειώνει» το ματς...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Χορντόβ, Ζαμοΐσκι

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Φόγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 32 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/17 βολές, 23 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/28 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη