Μπάγερν – Αρμάνι 85-79: Πολύ σκληρή για να πεθάνει… (highlights)

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε με 85-79 την Αρμάνι Μιλάνο μέσα στη Γερμανία με κορυφαίο τον Λούσιτς και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των πλέι οφ

Η Μπάγερν Μονάχου ήξερε πως έπρεπε να παλέψει για να μπορέσει να μείνει… ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης και τα κατάφερε κερδίζοντας με 85-79 την Αρμάνι.

Έτσι μείωσε σε 2-1 τη σειρά των πλέι οφ και την M. Παρασκευή (30/4) έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Από την άλλη πλευρά οι Ιταλοί προσπάθησαν στο τέλος να… κλέψουν το ματς, δεν τα κατάφεραν, αλλά έχουν μια ακόμα ευκαιρία για να φτάσουν στις τρεις νίκες που θα τους δώσουν το εισιτήριο για το Final 4.

Οι Βαυαροί από το πρώτο λεπτό μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και έδειξαν τις διαθέσεις τους στους φιλοξενούμενους, καθώς προηγήθηκαν με 23-9 στο 9’ του αγώνα.

Παρόλα αυτά η Αρμάνι με τον Ροντρίγκεθ και τον Ντιλέινι να δίνουν λύσεις κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να… μαζέψουν το σκορ τελειώνοντας το πρώτο μέρος με 39-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Όμως στη συνέχεια οι Μπάλντγουιν και Λούσιτς… πάτησαν το τούρμπο στη Μπάγερν, που ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (53-38 στο 24’) με τους Γερμανούς να διατηρούν την υπέροχή.

Παρά την αντεπίθεση των Ιταλών στα τελευταία δύο λεπτά με ζον πρες σε όλο το γήπεδο και πιεστική άμυνα η ομάδα του Τρινκιέρι άντεξε και με τον Λούσιτς κορυφαίο παίκτη κέρδισε με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-57, 85-79.
ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Μπάλντγουιν 11, Σίλεϊ 3, Ρέινολντς 6, Λούσιτς 27 92/6διπ., 4/5 τριπ, 11/12βολ, 7ρ.), Φλακαντόρι 3, Ζίπσερ 11, Γκιστ 4, Τζόνσον 9 (9ρ.), Σίσκο 9 (8ας), Ραντόσεβιτς 2, Γκραντ.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πάντερ 8, ΛεΝτέι 4, Μίτσοβ 2, Ρολ 3, Ροντρίγκεθ 11, Ταρζέφσκι 6, Ντιλέινι 18 (2/6διπ. 3/6 τριπ.), Σιλντς 11, Μπρουκς 3, Έβανς, Χάινς 5, Ντατόμε 8.