Παναθηναϊκός – Αρμάνι 86-83: Ανατροπή και… Μακ! (highlights)

Με κορυφαίο τον... εξαφανισμένο Σέλβιν Μακ ο Παναθηναϊκός κέρδισε 86-83 την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση, αν και έχανε με είκοσι πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε όταν βρέθηκε με είκοσι πόντους πίσω στο σκορ, πάλεψε και κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας με 86-83 την Αρμάνι Μιλάνο μέσα στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι στην Euroleague.

H Αρμάνι έδειξε πως είναι σε καλή βραδιά από νωρίς με τους Πάντερ και Σιλντς να κάνουν ο, τι θέλουν την άμυνα του Παναθηναϊκού και να δίνουν προβάδισμα με 6-20 στο 7’.

Οι γηπεδούχοι απλά… δεν ήξεραν τι έπαιζαν σε άμυνα και επίθεση με τον Κάτας πελαγωμένο να κάνει συνεχώς αλλαγές, μερικές φορές και τρεις-τρεις!

Η Αρμάνι είχε τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ, στις κατοχές, στα κλεψίματα, είχε πολλά ελεύθερα σουτ, μια και οι «πράσινοι» δεν είχαν ούτε αρχή, ούτε τέλος. Απολύτως καμία κατεύθυνση.

Έτσι λοιπόν η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει επικίνδυνα με την Αρμάνι να εδραιώνει στο παρκέ την κυριαρχία της μόλις μπήκε στο ματς ο Σέρχι Ροντρίγκεθ. Η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (22-42 στο 16’).

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τη διαφορά στους 17 πόντους (29-46), ενώ στη συνέχεια η Αρμάνι έκανε συντήρηση δυνάμεων και έπαιζε με το… χρονόμετρο.

Με τον Μπέντιλ να αναλαμβάνει δράση δίνοντας λύσεις και ενέργεια, οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια αντίδραση και μείωσαν σε 49-59 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (59-65 στο 33’) με τον Μεσίνα εξοργισμένος να παίρνει τάιμ άουτ και να… κατσαδιάζει τους παίκτες του.

Η Αρμάνι είχε χάσει το μυαλό της και ο Παναθηναϊκός με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να ανεβάζουν την απόδοσή τους βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 70-70 με τον Χεζόνια λίγο πριν το τέλος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ιταλική ομάδα είχε7/15 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 1/14 στο δεύτερο!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σέλβιν Μακ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, σκοράροντας, παίζοντας άμυνα και οργανώνοντας την ομάδα του.

Ένας άλλος παίκτης, λες και είχε μεταμορφωθεί, όπως μεταμορφωμένος ήταν όλος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προηγήθηκε με 85-75 στο 1.30 πριν το τέλος του αγώνα.

Παρόλα αυτά η Αρμάνι μείωσε σε 86-83 στα 18’’, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 0/2 βολές στα 11’΄και ο Ντατόμε στην εκπνοή αστόχησε σε τρίποντο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ, αλλά πήραν τη νίκη με το τελικό 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.αγ.), 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (2/6 διπ., 2/3 τριπ., 4 ας), Παπαγιάννης 14 (7/9 διπ., 7 ρ., 2 ας), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 διπ., 3/6 τριπ., 1/3 βολ., 5 ρ., 3 ας), Χεζόνια 17 (3/4 διπ., 2/3 τριπ., 5/7 βολ.), Νέντοβιτς 3 (1), Ουάιτ 9 (6 ρ.), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 διπ., 1/2 τριπ., 3/4 βολ., 6 ρ.), Σαντ-Ρος (0/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (3/7 διπ., 2/8 τριπ., 1/2 βολ., 4 ρ., 3 ας), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τριπ., 2/2 βολ., 4 ρ.), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 διπ., 0/6 τριπ., 5 ρ., 5 ας), Ταρζέφσκι 12 (5/7 διπ., 6 ρ.), Τσιντσιαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7.