Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 94-79: «Ανάσταση» στο ΣΕΦ! (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερ. Αστέρα (94-79) , έβαλε τέλος στο 7-0 σερί ηττών και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 1,5 μήνα, παίζοντας καλό μπάσκετ - Ξεχώρισαν ΜακΚίσικ (20π), Βεζένκοφ (17π),  Σλούκας (14π, 7ασ)

Ύστερα από 7 σερί ήττες στην EuroLeague, ο Ολυμπιακός «αναστήθηκε» κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Παίζοντας επιθετικό, γρήγορο, ομαδικό και όμορφο μπάσκετ ανά διαστήματα, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας στο ΣΕΦ με 94-79. Έχοντας καταπληκτικό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (27/36-75%), αλλά και αλτρουιστικό πνεύμα (24 ασίστ) στη δημιουργία, με καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στη νίκη έχοντας για πρωταγωνιστές κυρίως τρεις παίκτες. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ο πρώτος σκόρερ (20π), παίρνοντας... φωτιά από την περιφέρεια ξεκινώντας με 4/4 τρίποντα. Επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις ο Κώστας Σλούκας (14 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ ήταν πολύτιμη και πάλι η παρουσία του Σάσα Βεζένκοφ (17 πόντοι, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Τζένκινς, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Κουφό. Φάνηκε εξ αρχής η απουσία άγχους και πίεσης στην ομάδα του Πειραιά, η οποία είχε τη διάθεση να παίξει ένα περισσότερο ελεύθερο μπάσκετ, ποντάροντας όμως τόσο στην ατομικότητα, όσο και στις συνεργασίες στο παρκέ. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο στο 5' έφερε τη διαφορά στο +7 (13-6), με τον Σλούκα να πασάρει και να μοιράζει ασίστ. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας και στο +8 (24-16) στο 9' με τον Σλούκα. Το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 30-19, με τον Σπανούλη να δίνει έξτρα ώθηση στην επίθεση, σε ένα από τα πιο αποτελεσματικά δεκάλεπτα φέτος για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις.. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι εντυπωσιακά αποτελεσματικοί στην επίθεση, βγάζοντας υπέροχες συνεργασίες στο παρκέ, όντας παράλληλα εύστοχοι. Ο Ζαν-Σαρλ στο 14' διαμόρφωσε το 36-27, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Σλούκας. Με ντράιβ, με σουτ από μέση απόσταση, διαμόρφωσε το 48-40 στο 18', φτάνοντας τους 10 πόντους στο ματς. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 53-48, σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα τα πήγαν περίφημα, παίζοντας επιθετικό μπάσκετ με εξαιρετικά ποσοστά: Με 73.1% στα δίποντα (19/26), 44.4% στα τρίποντα (4/9), 14 ασίστ και μόλις 1 λάθος!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ ελαφρώς νωχελικός, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να αντιδράσουν. Ο ΜακΚίσικ ήταν... καυτός από την περιφέρεια, έχοντας 4/4 τρίποντα στο 25', διαμορφώνοντας το 61-59. Οι Σέρβοι έπαιζαν επίσης γρήγορο μπάσκετ, έβαζαν σουτ, με τον Σιμόνοβιτς στο 27' να φέρνει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (63-64). Οι Πειραιώτες, όμως, ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα, βρήκαν σουτ από τον Βεζένκοφ, με τους γηπεδούχους στο 30' να προηγούνται με σκορ 75-67.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Σπανούλη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ. Ο Λαρεντζάκης βρήκε στόχο από την περιφέρεια (78-67), ενώ ξανά ο ίδιος παίκτης έφερε τη διαφορά στο +10 (82-72). Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν... φάρμακο στο μαρκάρισμα του Σιμόνοβιτς (είχε φτάσει τους 19 πόντους), ενώ ο Νκόκο μείωσε σε 84-79 στο 37'. Ο τρομερός ΜακΚίσικ έφτασε τους 20 πόντους στο ματς με γκολ-φάουλ, ενώ ο Σλούκας στη συνέχεια επανέφερε τη διαφορά στο +10 (89-79) στο 38'. Κάπου εκεί το ματς είχε ήδη κριθεί, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τέλος στη νίκη με σκορ 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Λαρεντζάκης 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σπανούλης 4 (2/2 δίποντα, 7 ασίστ), Σλούκας 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζένκινς 4 (1), Κουφός 8 (4/5 δίποντα), Έλις 4 (7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουόλντεν 5, Λόιντ 10 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σιμόνοβιτς 19 (1/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7 (3/4 δίποντα), Νόκο 6 (3/4 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/36 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/20 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 15/19 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη