Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 74-76: Όχι και έτσι κύριοι διαιτητές... (highlights)

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην υπέρβαση, αλλά λάθη και τεχνική ποινή του στέρησαν τη νίκη από την Μπαρτσελόνα με 76-74 και πήγε στο 11-12. Στο τελευταίο λεπτό χρεώθηκε ο Ολυμπιακός με 2 επιθετικά φάουλ, 3 αμυντικά και 1 τεχνική ποινή.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 76-74, για την 23η αγωνιστική της Euroleague και πήγε στο 11-12, αλλά έχασε ένα ματς, που ενώ έδειχνε αρχικά ότι ια το έχανε… περίπατο, στη συνέχεια επέδειξε μεγάλο σθένος και εκπληκτικά plays και άξιζε πέρα για πέρα να κερδίσει;

Γιατί δεν έγινε; Ο Κώστας Σλούκας με πανομοιότυπο τρόπο όπως στο Κάουνας έχασε αρχικά τη μπάλα στο 74-74 και στη συνέχεια δόθηκε φάουλ στον Ζαν-Σαρλ αλλά και… τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Δεν δόθηκε φάουλ στον Σπανούλη στο τελευταίο σουτ, μετά το οποίο ο Ολυμπιακός έχασε δύο φόλοου για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Πρίντεζης που το έβαλε ήταν… εκτός χρόνου. Πήγε στο 11-12 στην βαθμολογία.

Λάθη, αστοχία και κάκιστη άμυνα

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με 5άδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις, δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι. Η Μπαρτσελόνα, έβγαζε συνεχώς μις ματς μέσα στη ρακέτα των «ερυθρόλευκων», ενώ βρήκε και ελεύθερα σουτ, για το αρχικό 0-7 και το 2-12. Ο Ολυμπιακός την ίδια ώρα είχε 3 λάθη και 1/7 σουτ. Ήταν βιαστικός, δεν είχε καμία κίνηση και καμία κυκλοφορία στη μπάλα. Ενδεικτικό είναι ότι ο Σλούκας είχε 4 σουτ και 1 ασίστ. Η Μπαρτσελόνα κυκλοφορούσε πολύ καλά τη μπάλα μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού με αποδέκτη τον Οριόλα που έφτασε τους 10 πόντους για το 6-18. Πρίντεζης και Μάρτιν «έσπασαν» προσωρινά τον ρυθμό των Καταλανών αλλά ο Μίροτιτς με τρίποντο (είχαν 3/4) έκανε το 10-21. Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με 12-21, με τον Ολυμπιακό να έχει 0/6 τρίποντα και 6 λάθη.

Πιο δυνατά, αλλά είχε… δρόμο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο κάπως πιο δυνατά στην άμυνα, θέλησε να τρέξει και μείωσε με τους Ζαν Σαρλ, Σπανούλη και ΜακΚίσικ, που ήταν αυτός που έσπασε το ρόδι στο τρίποντο, μετά τα 0/9 σουτ από τα 6.75μ. για το 21-27! Η Μπαρτσελόνα είχε μεγάλο πλουραλισμό και τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Οριόλα πήρε ο Σμιτς που κρατούσε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (24-34). Σλούκας και Πρίντεζης με προσωπικές προσπάθειες κράτησαν την επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ενώ ο Ζαν Σαρλ με κάρφωμα έκλεισε το 2ο δεκάλεπτο με 30-40 (18-19 επιμέρους).

Το καλό του δεκάλεπτο

Με τους ΜακΚίσικ και Έλις, ο Ολυμπιακός πίεσε την Μπαρτσελόνα και παρά τους εύκολους πόντους που έδωσε στον Μίροτιτς, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (38-46), ενώ στη συνέχεια, ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 41-46, με το επιμέρους του Ολυμπιακού να είναι στο 11-6. Όλα είχαν ξεκινήσει όμως από την άμυνα… Οι Πειραιώτες είχαν κρατήσει την Μπαρτσελόνα κοντά στα τρία λεπτά χωρίς σκορ, με τους Έλις (8 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά και 4 φάουλ) και Σλούκα να μειώνουν ακόμα περισσότερο σε 45-46. Πρίντεζης και Μάρτιν με βολές έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 47-46 αλλά μετά από 4 λεπτά η Μπαρτσελόνα σκόραρε με τους Μίροτιτς και Χίγκινς. Ο Καλάθης πήρε τεχνική ποινή και ο ΜακΚίσικ στη συνέχεια με τρίποντο έκανε το 53-50 (23-10 επιμέρους) που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Θρίλερ

Ο Ολυμπιακός με τους ΜακΚίσικ (17 πόντους με 4/6 τρίποντα) και Σπανούλη έκανε το 58-52, αλλά στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα με τον Ντέιβις κυρίως και ύστερα και από τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα, έκανε ένα επιμέρους 1-7 και έφερε το ματς στα ίσα με 59-59. Τρίποντα των Σπανούλη και Λαρεντζάκη έκαναν το 65-61, αλλά ο Καλάθης κρατούσε από κοντά την Μπαρτσελόνα (67-65). Σλούκας και Χίγκινς με μεγάλα σουτ έκαναν το 70-70 και με 2 λεπτά να απομένουν αποβλήθηκε ο Έλις με 5ο φάουλ. Ο Σπανούλης με δυο καλάθια κρατούσε τον Ολυμπιακό μπροστά με 74-72, με 1.10 να απομένει για τη λήξη, απαντώντας και στο καλάθι του Μίροτιτς. Στα 44΄παρά την καλή άμυνα του Ζαν Σαρλ, δόθηκε φάουλ στον Τζένκινς πάνω στον Μίροτιτς, που έκανε το 74-74. Ο Σλούκας έχασε και πάλι τη μπάλα και στα 6΄΄ δόθηκε φάουλ του Ζαν Σαρλ στον Χίγκινς. Ο Μπαρτζώκας χειροκρότησε ειρωνικά και πήρε δεύτερη τεχνική ποινή και… αποβλήθηκε. Βγαίνοντας φώναξε στον Γιαβόρ «μας κλέβετε». Με τις βολές έγινε το ματς 74-76. Ο Σπανούλης – με υπόνοια φάουλ- έριξε το τρίποντο και οι Σλούκας-Μάρτιν κατά σειρά έχασαν το φόλοου για να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Πρίντεζης στο τέλος το έβαλε αλλά ο χρόνος είχε λήξει.

Τα Δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)