Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός 90-79: Έφτασε στην ανατροπή, αλλά δεν έφταναν Σλούκας και Βεζένκοφ (ΗL)

Ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς από το -18 (44-26 το έκανε 60-60), στο 38' μείωσε σε 81-79, αλλά μετά ξέμεινε από δυνάμεις, γνωρίζοντας την ήττα με 90-79 - Έκαναν ό,τι μπορούσαν Σλούκας (17π, 7ασ) και Βεζένκοφ (18π, 10ρ).

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την 3η ήττα του στα τελευταία 4 παιχνίδια του, συνεχίζοντας να χάνει έδαφος για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Πειραιώτες έφταναν στο σημείο να χάνουν με 44-26 στο 18', πραγματοποίησαν ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και έδειχναν χαμένοι από χέρι.

Στη συνέχεια, όμως, αντέδρασαν στην εξαιρετική τους τρίτη περίοδο, έφεραν το σκορ στα ίσα (60-60) στην 3η περίοδο και μπήκαν σε θέση να διεκδικούν το ματς. Στην τέταρτη περίοδο, μείωσαν σε 81-79 στο 38', σε μία τελευταία αντεπίθεση που έκαναν, αλλά οι Ιταλοί στο τέλος πήραν τη νίκη με 90-79. Ξεχώρισαν οι Σλούκας (17π, 7ασ) και Βεζένκοφ (18π, 10ρ), οι οποίοι έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ στο "3", Πρίντεζη και Μάρτιν. Οι γηπεδούχοι με τον Ταζέβσκι προηγήθηκαν με 7-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα. Με επιθετικά ριμπάουντ και με τον Πρίντεζη ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (7-9) στο 4'. Στη συνέχεια, όμως, οι Ιταλοί πάτησαν... γκάζι. Μέτρησαν 7-0 σερί με τον Ντατόμε πρωταγωνιστή (14-9), αλλά οι "ερυθρόλευκοι" έφεραν το σκορ στα ίσα (15-15) με τον Βεζένκοφ. Το πρόβλημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πως σκόραρε κατά κύριο λόγο με ατομικές προσπάθειες, καθώς δε μπορούσε να βγάλει συνεργασίες στο παρκέ. Ο Σλούκας έδωσε την πρώτη ασίστ στο 9' (21-19), με τον Σέρχιο να μπαίνει στο παρκέ για τους Μιλανέζους και να κάνει... θραύση με τις εμπνεύσεις του. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους παίκτες του Μεσίνα να προηγούνται με 24-19, με τον Ολυμπιακό παράλληλα να αριθμεί μόλις 1/6 τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο, η Αρμάνι... αγρίεψε. Στο 14' έφερε τη διαφορά στο +10 (31-21), έχοντας περιορίσει την δραστηριότητα του Ολυμπιακού στην επίθεση, ο οποίος έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Το σχήμα με Σπανούλη-Χάρισον-ΜακΚίσικ-Βεζένκοφ-Μάρτιν, δεν έφερνε αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να μην αξιοποιούν την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (6-14). Στο 16' οι παίκτες του Μεσίνα ξέφυγαν και με +14 (37-23), κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Ο Ντατόμε μάλιστα, με σερί πόντους, έφερε τη διαφορά και στο +18 (44-26), με τους Σλούκα-Πρίντεζη να επιστρέφουν στο παρκέ και τον Ζαν-Σαρλ να περνά στο "5". Το σχήμα κάπως ροκάνισε τη διαφορά, με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια. Το ημίχρονο βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με σκορ 44-34, με τους Πειραιώτες να μετρούν 4 ασίστ, 10 λάθη και 27.3% από την περιφέρεια (3/11 σουτ).

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός... αναστήθηκε! Η ομάδα άρχισε να βάζει μεγάλα σουτ (6/10 τρίποντα), έβγαζε συνεργασίες στο παρκέ (6 ασίστ), βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφερε τα πάνω-κάτω. Με τέσσερα τρίποντα μέσα σε 3 λεπτά (Βεζένκοφ, Σλούκα, Πρίντεζη), οι Πειραιώτες στο 23' μείωσαν τη διαφορά σε 53-48. Η Αρμάνι σκόραρε κυρίως με βολές, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να... πυροβολούν από την περιφέρεια. Ο Σλούκας βρήκε στόχο πίσω από τα 6.75 μέτρα, ενώ στη συνέχεια ο Μάρτιν έφερε το σκορ στα ίσα (60-60) στο 29', με τους "ερυθρόλευκους" να επιστρέφουν από το -18 (44-26) στο 18'. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-62, παίρνοντας... ανάσες από τον Σέρχιο στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός είχε 6 ασίστ στην 3η περίοδο, ενώ μέτρησε 4 σε όλο το πρώτο ημίχρονο...

Στην τελευταία περίοδο, ο Χάρισον με σουτ μείωσε στον πόντο (68-67) στο 33', με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει αγωνία. Ο Ολυμπιακός ήταν στο παρκέ με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοφ και Μάρτιν, αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν να αντιδράσουν. Ο ΛεΝτέι έφερε τη διαφορά στο +7 (74-67) στο 35', με τον Σλούκα να δείχνει κουρασμένος στο παρκέ. Το προβάδισμα των Πειραιωτών πήγε και στο +10 (77-67) με το τρίποντο του Πάντερ, με τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν τάιμ-άουτ καθυστερημένα, προσπαθώντας να ηρεμήσουν. Σλούκας και Βεζένκοφ απάντησαν με τρίποντα, μειώνοντας σε 81-79 στο 38', βάζοντας... φωτιά στο ματς. Ο Ντιλέινι έβαλε στη συνέχεια ένα δύσκολο σουτ (84-79), ακολούθως ο Σλούκας έκανε λάθος, με τον Πάντερ να διαμορφώνει το 86-79 και κάπου εκεί το ματς έλαβε τέλος. Η Αρμάνι έφτασε στη νίκη με 90-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 27 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 14 (2/6 τρίποντα), Ταρζούσκι 5, Ντιλέινι 26 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (0/4 τρίποντα), Σπανούλης, Σλούκας 17 (0/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1/5 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/33 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 24/29 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/35 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ