Mακάμπι - Ολυμπιακός 87-89: Die Hard Θρύλος με ήρωα Λαρεντζάκη! (Highlights)

Θρυλική νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ - Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση (73-73) της Μακάμπι (87-89) - MVP o Σλούκας (21π, 11ασ) - Ήρωας ο Λαρεντζάκης (13π) που ήταν τρομερός στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την 3η σερί νίκη του στην EuroLeague καθώς ύστερα από τις επικρατήσεις κόντρα σε Χίμκι και Μπάγερν, πέρασε με επιτυχία και το εμπόδιο της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (73-73), βγήκε νικητής σκορ 87-89. Οι Πειραιώτες έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος, σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη και αγχωτικό φινάλε. Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για τους "ερυθρόλευκους", που συνεχίζουν να ανεβαίνουν στην κατάταξη, στην προσπάθεια τους να κερδίσουν μία θέση στα προημιτελικά.

Τα μεγάλα τρίποντα Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη στην παράταση (vid)

Ο Ολυμπιακός είχε για MVP τον... Ιron Man Κώστα Σλούκα! Έπαιξε σχεδόν 40 λεπτά, στα οποία και σημείωσε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 21 πόντους και 11 ασίστ. Ήταν... ήρωας τόσο στην τελευταία περίοδο, όσο κυρίως στην παράταση ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Όχι μόνο έβαλε μεγάλα τρίποντα, αλλά ήταν και ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές στο τέλος, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 13 πόντους.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Τζένκινς, Σλούκα, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις. Οι Πειραιώτες ήταν νευρικοί στις πρώτες τους κατοχές, κάνοντας λάθη, παίρνοντας κακές αποφάσεις. Αποτέλεσμα; Να μετρήσουν 4 λάθη μέσα στα τρία πρώτα λεπτά. Η Μακάμπι τα εκμεταλλεύτηκε φτάνοντας στο +6 (8-2) στο 5' με το τρίποντο του Ουίλμπεκιν. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια έγινε το μεγάλο σημείο αναφοράς για τους φιλοξενούμενους μέσα στη ρακέτα, έχοντας πετύχει τους 9 από τους 11 πόντους (16-11) της ομάδας στο 8'. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Πειραιώτες πίσω στο σκορ με 18-13, όντας άστοχοι από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα).

Σλούκας: «Περήφανος για την ομάδα μου»-Οι βολές...παράτασης(vid)

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Ο "Σακ" έγινε η κύρια αιχμή του δόρατος για τους Πειραιώτες, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, μειώνοντας σε 27-22 στο 14'. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι, χρεωνόντουσαν με επιθετικά φάουλ, γεγονός που δημιουργούσε εκνευρισμό, με τον Σλούκα κυρίως να πασάρει και να δημιουργεί. Ο Μπαρτζώκας ψήλωσε το σχήμα, βάζοντας δίπλα του, τους ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Μάρτιν, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό από την περιφέρεια, με τον Ουίλμπεκιν να φέρνει τη διαφορά στο +8 (37-28) στο 18'. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται με 40-33, έχοντας 5/10 σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό (1/8).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με... άγριες διαθέσεις. Έκαναν ένα γρήγορο 7-0 σερί, ύστερα από τρίποντο του Σλούκα, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (40-40) στο 23'. Η Μακάμπι αντέδρασε άμεσα με Ουίλμπεκιν και Χάντερ, φτάνοντας στο +6 (48-42) στο 25'. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν λάθη, σπαταλούσαν κατοχές, αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, με τον Λαρεντζάκη, στο πρώτο του σου στο ματς, να φέρνει το σκορ στα ίσα (52-52). Το σκορ στο 30' "έγραψε" 54-52, με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ ξανά ζεστός, καθώς μέτρησε σερί 6-0, ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ (55-58) με τους Σλούκα, Μάρτιν και Λαρεντζάκη. Η Μακάμπι κατάφερε να αντιδράσει με τον Τζόουνς (61-60), με τον Μπαρτζώκα να διατηρεί στο παρκέ τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Ο Βούλγαρος φόργουορντ έδωσε... ανάσα με το πρώτο του τρίποντο στο ματς (61-65) στο 37' και πλέον κάθε κατοχή ήταν σημαντική. Οι διαιτητές έδιναν με ευκολία επιθετικά φάουλ στους Πειραιώτες, βγάζοντας νοκ-άουτ με 5ο τον Γάλλο φόργουορντ, με τον Ουίλμπεκιν στη συνέχεια να βάζει μεγάλο τρίποντο.

Ο ΜακΚίσικ στη συνέχεια αστόχησε στον αιφνιδιασμό, ενώ ακολούθως ο Χάντερ πήρε ένα πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ, φέρνοντας τη διαφορά στο +4 (71-67). Ο Ολυμπιακός πλέον ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Ο Μάρτιν μείωσε τη διαφορά (71-69) στα 48'' πριν το τέλος, ενώ στα 24'' με βολές ο Βεζένκοφ έφερε το σκορ στα ίσα (71-71) με βολές. Ο Μπαρτζώκας επέλεξε να κάνει φάουλ στον Ντόρσεϊ και να τον στείλει στις βολές, με τους Πειραιώτες να έχουν 19'' στη διάθεση τους. Έβαλε την πρώτη, έχασε (σχεδόν επίτηδες τη δεύτερη), με τους Ισραηλινούς να παίρνουν το ριμπάουντ. Ο Ουίλμπεκιν μέτρησε και εκείνος 1/2, με τον Σλούκα να κερδίζει φάουλ. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ψύχραιμος (73-73) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με Σλούκα, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Μάρτιν. Ο υπαρχηγός των Πειραιωτών ευστόχησε σε τρίποντο, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ. Στο 1'50'' οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά (79-80) στο σκορ, ενώ στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης έφτασε τους 10 πόντους με μεγάλο τρίποντο (81-83, στο 1'31'' πριν το τέλος), όντας σε εξαιρετική κατάσταση. Οι Πειραιώτες ήταν ψύχραιμοι και έβγαλαν ελεύθερα σουτ, με τον Σλούκα να δίνει την 11η ασίστ του στον Βεζένκοφ που έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (81-86). Απέμεναν 52'' πριν το τέλος, αλλά η Μακάμπι παρέμενε ζωντανή. Μάλιστα, έχοντας για μπροστάρη τον Χάντερ μείωσε στον πόντο (85-86), στα 19'' πριν τη λήξη. Ο Λαρεντζάκης ήταν εύστοχος στις βολές (85-88), ο Ουίλμπεκιν στη συνέχεια μέτρησε 2/3 βολές (87-88), ενώ μετά ξανά ο Λαρεντζάκης πήγε στις βολές. Έβαλε την πρώτη, έχασε επίτηδες τη δεύτερη, αλλά η ουσία είναι πως η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη με σκορ 87-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 54-52, 73-73, 87-89

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 25/35 βολές, 40 ριμπάουντ (27+13), 13 ασίτ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/35 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 25/29 βολές, 36 ριμπάουντ (25+9), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.