ΤΣΣΚΑ -Ολυμπιακός 80-61: «Πάγωσε» στη Μόσχα!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 80-61, για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, η οποία κέρδισε με 80-61, για την 7η σερί νίκη της και πήγε στο 9-3, σε αντίθεση με τους Πειραιώτες που πήγαν στο 5-5. Η διαφορά ήταν εμφανής, με τους «ερυθρόλευκους»- που μαζεύτηκαν πριν λίγες μέρες και πάλι όλοι μαζί (έλειπε ο Χάρισον από το ματς) μετά τον κορονοϊό που τους «κτύπησε» -να φαίνεται πως ψάχνουν ξανά τη χημεία τους, ενώ οι Μοσχοβίτες τους «μπλόκαραν» και επιθετικά. Είναι ενδεικτικό ότι σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο σκόραραν 19 πόντους σύνολο, όσους είχαν μόνο στο 1ο δεκάλεπτο.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός: Αποβλήθηκε ο Μπαρτζώκας (vid)

Ο Σενγκέλια τού έκοψε τη φόρα

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε μαζί με Σλούκα-Σπανούλη, από την αρχή του αγώνα κοίταξε να τροφοδοτήσει τον Μάρτιν. Ασίστ από τους Σλούκα-Σπανούλη στον Αμερικανό, ενώ βγήκαν και οι συνεργασίες μεταξύ των ψηλών, με τον Ζαν-Σαρλ να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-8 και 6-11 ύστερα από τρίποντο του Σλούκα, με τους Ρώσους να επιδιώκουν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Με τον Μιλουτίνοφ να «κλείνεται» συνεχώς από τρεις (πέραν του Μάρτιν και οι Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ πάνω του), ο Κουρμπάνοφ βρήκε τρόπους για σκορ για να μειώσει (9-11), αλλά ο Ολυμπιακός έχοντας πάρει και 6 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, με γκολ φάουλ του Ζαν-Σαρλ και τρίποντο του Παπανικολάου, ανέβασε σε 9-17. Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήταν άμεση… Ο Σενγκέλια με 2 απανωτά τρίποντα έκοψε τον ρυθμό του Ολυμπιακού, ο οποίος δυσκολεύονταν στη συνέχεια να σκοράρει και με ένα επιμέρους 11-2 (4/10 τρίποντα) έκλεισε μπροστά το 1ο δεκάλεπτο με 20-19.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός: Σπανούλης πασάρει, Μάρτιν και Ζαν-Σαρλ καρφώνουν (vid)

Ο Σπανούλης «έλυσε» τον γρίφο στη ρακέτα

Ο Ολυμπιακός είχε χαλάσει το μυαλό του και το παιχνίδι του στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Βεζένκοφ πήρε προσπάθειες αλλά ήταν άστοχος (0/3), την ώρα που πίσω, η ΤΣΣΚΑ είχε ένα 8-2 επιμέρους, με τον Τζέιμς να βρίσκει ρυθμό και τους Χίλιαρντ-Βόιτμαν κενά κοντά στο καλάθι των «ερυθρόλευκων» για το 28-21. Η ΤΣΣΚΑ είχε κλείσει καλά τη ρακέτα της, ούτε ο Πρίντεζης μπορούσε από κοντά (0/2) με τα δίποντα του Ολυμπιακού να έχουν πέσει στο 39% και οι Μοσχοβίτες έχοντας πάρει και 7 επιθετικά ριμπάουντ (10 πόντους από αυτά) ανέβασαν το επιμέρους σκορ σε 12-4 για το 32-23. Ο Ιτούδης προχώρησε με δύο ψηλούς, με Βόιτμαν-Μπολομπόι και ο Ολυμπιακός με Ζαν-Σαρλ στο «5» και Πρίντεζη στο «4». Ο Σπανούλης συνδυάστηκε ιδανικά με τον Γάλλο (9 πόντους), μια συνεργασία που δεν «αναχαιτούσαν» οι Ρώσοι, αλλά η ΤΣΣΚΑ κρατούσε το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο μέρος με 39-29 (19-10 επιμέρους).

LIVE: ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός (19:00)

Μπλοκαρισμένος…

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο 3ο δεκάλεπτο με τρίποντο του Παπανικολάου και τους πρώτους πόντους του ΜακΚίσικ στο ματς, αλλά η ΤΣΣΚΑ αμέσως διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους Χάκετ (τρίποντο) και Κουρμπάνοφ (46-34). Ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού μάλιστα, μαζί με τον Βόιτμαν έπληξαν τους «ερυθρόλευκους» από τα 6.75μ. οι οποίοι είχαν βρει διέξοδο για σκορ. μόνο στη συνεργασία των Σπανούλη-Σλούκα (7 ασίστ μαζί) με τον Μάρτιν (10 πόντους με 5/7 δίποντα). Το 9ο τρίποντο της ΤΣΣΚΑ, από τον Τζέιμς και οι δύο σερί τεχνικές ποινές που δέχτηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας με αποτέλεσμα να αποβληθεί, διαμόρφωσαν το 56-38 που ήταν και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου (17-9 επιμέρους).

Τα highlights του ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 80-61 (vid)

Διαδικαστικό δεκάλεπτο

Ο Μπολομπόι μπήκε με δύο καρφώματα στο 4ο δεκάλεπτο, καταρρακώνοντας το ηθικό των Πειραιωτών, που το προσπάθησαν πάντως από το 63-41. Σπανούλης και Τζένκινς «κατέβασαν» κάπως σε 64-46, αλλά ο Ολυμπιακός έπαιζε άναρχα και βιαστικά. Η ΤΣΣΚΑ είχε την ψυχολογία στα ύψη, ο ΜακΚίσικ προσπάθησε να μπει κι αυτός στην εξίσωση να μειώσει κάπως το σκορ ο Ολυμπιακός και το έκανε δις, αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Χασάν Μάρτιν. Μιλουτίνοφ από τη μία και Πρίντεζης από την άλλη σκόραραν τους πρώτους τους πόντους, σε ένα ματς όμως που είχε κριθεί. Τελικό σκορ 80-61 και ο Ολυμπιακός έχει ακόμα πιο δύσκολα μπροστά του: Ταξίδι στη Βαρκελώνη για τη Μπαρτσελόνα σε εξ αναβολής ματς και μετά στο Βελιγράδι για παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα Δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποϊ 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Βόιτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοφ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)