Ολυμπιακός - Μπασκόνια 76-90: Δεν είχε δυνάμεις

Ο Ολυμπιακός των αρκετών απουσιών έκανε κακό πρώτο μέρος, το πάλεψε στο δεύτερο, αλλά έχασε στο ΣΕΦ από τη Μπασκόνια (76-90) - Έκανε τη... ζημιά ο Χένρι (17π, 11ασ).

Ύστερα από δύο σερί νίκες κόντρα σε Άλμπα και Ζενίτ, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από τη Μπασκόνια με σκορ 76-90. Οι Πειραιώτες φάνηκαν επηρεασμένοι από την έλλειψη αγωνιστικής δράσης (δεν έπαιξαν στη «διαβολοβδομάδα»), αλλά και από τις πέντε απουσίες τους (Χάρισον, Έλις, Βεζένκοφ, Χαραλαμπόπουλος, Ζαν-Σαρλ), βγάζοντας κούραση στα τελευταία λεπτά. Έκαναν κακό πρώτο ημίχρονο (31-47), το πάλεψαν στο δεύτερο, αλλά στο τέλος ξέμειναν από δυνάμεις.

LIVE: Ολυμπιακός - Μπασκόνια (21:00)

Οι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι στην αναμέτρηση (13/26 δίποντα-50%, 11/18 τρίποντα-61.1%), πήραν τη μάχη στα ριμπάουντ (22-29), μοίρασαν 23 ασίστ και δεν άφησαν να τους επηρεάσουν τα 19 λάθη που έκαναν στο ματς. Έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι ο καταπληκτικός Πιέρια Χένρι (17 πόντοι, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), βάζοντας μεγάλα σουτ, ενώ ήταν σε τρομερή κατάσταση και ο Ζόραν Ντράγκιτς (18 πόντοι, 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα).

Τα highlights του Ολυμπιακός - Μπασκόνια 76-90 (vid)

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Γιώργος Πρίντεζης (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κώστας Σλούκας (15 πόντοι, 3 ασίστ), με τον Χασάν Μάρτιν να παίζει για 37 λεπτά (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Έσπασε τα... καλάθια ο Σακίλ ΜακΚίσικ (12 πόντοι, 0/6 τρίποντα) από την περιφέρεια, ενώ ήταν κομβικό το σημείο στο 34'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά (60-67) στο 33', αλλά στη συνέχεια ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βασίλη Σπανούλη έκοψε το "ερυθρόλευκο" μομέντουμ.

Μπαρτζώκας: «Έπρεπε να υπερβάλουμε εαυτό - Κάναμε και κακή προσέγγιση στο πρώτο ημίχρονο»

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Κόνιαρη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάρτιν. Το παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να "πυροβολούν" από την περιφέρεια και τον Σλούκα να "γράφει" το 8-8 από την περιφέρεια στο 5'. Η παρουσία του υψηλώσομου, Φαλ, όμως, έκανε τη διαφορά στο ματς. Αξιοποιώντας τα 221 εκατοστά του, έφερε τους Βάσκους στο +5 (8-13), τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια άλλαξε την περιφέρεια του, βάζοντας τους Σπανούλη-Λαρεντζάκη-ΜακΚίσικ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό, να βάζουν μεγάλα σουτ με τον Πίτερς, φτάνοντας στο +8 (15-23) στο τέλος της περιόδου. Σε αντίθεση με τους Πειραιώτες, οι οποίοι στις τελευταίες κατοχές είχαν... σπάσει τα καλάθια (3/11 δίποντα-27.3%) με την αστοχία τους, δείχνοντας να ζορίζονται στην παρουσία του Φαλ μέσα στη ρακέτα.

Ο καθρέφτης της 11ης αγωνιστικής της Euroleague - Έπεσε στην 9η θέση ο Ολυμπιακός (highlights)

Στην δεύτερη περίοδο, η κατάσταση ξέφυγε από τα χέρια του Ολυμπιακού, με τη Μπασκόνια να ελέγχει στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ντράγκιτς έβαζε τρίποντα, ο Πίτερς δεν έχασε σουτ, με τον Πολονάρα στο 15' να εκτοξεύει τη διαφορά στο +16 (17-33) για τους Ισπανούς. Ο Μπαρτζώκας είχε αλλάξει την πεντάδα του (Τζένκινς, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου στο "4" και Μάρτιν), ψάχνοντας να δώσει ρυθμό στον Ολυμπιακό, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχνα ευάλωτοι στην άμυνα και άστοχοι στην επίθεση. Στο 18' η διαφορά έφτασε και στο +22 (21-43) με το νέο τρίποντο του Πολονάρα, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι (5/16 δίποντα-31.3% και 3/10 τρίποντα-30%). Τα τρίποντα από τους Παπανικολάου-Λαρεντζάκη και ο αιφνιδιασμός του Τζένκινς έδωσαν μικρή ώθηση, με τη Μπασκόνια να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 31-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ περισσότερο συγκεντρωμένος, ήρεμος και επιθετικός, με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη, Μάρτιν να βρίσκονται στο παρκέ. Η μπάλα πήγαινε κυρίως στον υπαρχηγό των Πειραιωτών, ο οποίος με σερί πόντους ροκάνισε τη διαφορά, ενώ ακολούθως ο Σλούκας με ένα γενναίο μπάσιμο μείωσε σε 39-49 στο 23'. O Tζένκινς έκανε καλή δουλειά στο παρκέ, ο Μάρτιν μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (44-53) στο 25', με τους γηπεδούχους να παλεύουν με... νύχια και με δόντια για να γυρίσουν το ματς. Ο Σλούκας απάντησε στο τρίποντο του Ντράγκιτς (47-57), ο Μάρτιν έριξε και πάλι τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (53-62) με επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Χένρι απάντησε άμεσα από την περιφέρεια, βάζοντας σουτ ψυχολογίας. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να προηγούνται με +9 (58-67), με τους αντίστοιχους του Μπαρτζώκα να υπερτερούν στο δεκάλεπτο (27-20).

Στην τελευταία περίοδο, o Oλυμπιακός προχώρησε με χαμηλό σχήμα (Σπανούλης, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Μάρτιν), καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ (60-67) με τον Αμερικανό σέντερ. Στη συνέχεια ένα κατά λάθος αντιαθλητικό φάουλ του Σπανούλη, έφερε τους Βάσκους ξανά στο +11 (60-71), με τους "ερυθρόλευκους" να χάνουν το μομέντουμ που είχαν. Ακολούθησαν δύο τρίποντα-μαχαιριά από τους Βάσκους με τους Ντράγκιτς-Γκιεντράιτις, με τη διαφορά να φτάνει στο +17 (60-77) στο 34'. Οι Βάσκοι μέτρησαν σερί 10-0 και με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά έκοψαν τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να ανατρέψουν το σκορ. Ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό μείωσε τη διαφορά (71-81) στο 38', αλλά ο Χέντρι ήταν ασταμάτητος με νέο τρίποντο (71-87), με τη Μπασκόνια να φτάνει στο τέλος στη νίκη με σκορ 76-90

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Σλούκας 15 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Τζένκινς 2, ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Τζέκιρι 6 (5 ασίστ), Χένρι 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, Φαλ 7 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 6 (2/9 σουτ), Πολονάρα 14 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 25 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/30 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 1 επιθετικά0), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ