Ολυμπιακός - Μακάμπι 85-82: Χάρισον ο «εκτελεστής» (Highlights)

Ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός έκανε το «3 στα 3» στην EuroLeague, καθώς μετά τους ΠΑΟ και Αρμάνι νίκησε και τη Μακάμπι με 85-82 - Έβαλε buzzer-beater τρίποντο στο τέλος ο Χάρισον και «εκτέλεσε» τους Ισραηλινούς

Ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός σημείωσε την τρίτη σερί νίκη του στην EuroLeague! Μετά την επικράτηση του απέναντι σε Παναθηναϊκό και Αρμάνι Μιλάνο, οι Πειραιώτες πέρασαν και το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία και νίκησαν στο ΣΕΦ με σκορ 85-82. Οι "ερυθρόλευκοι" έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, οι Ισραηλινοί στο τέλος της περιόδου έφεραν το σκορ στα ίσα, με το ματς να έχει εξέλιξη... θρίλερ στο τελευταίο λεπτό.

LIVE: Ολυμπιακός-Μακάμπι (21:00)

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Άαρον Χάρισον έδειξε το εκτελεστικό του ένστικτο. Στην τελευταία κατοχή του αγώνα, η μπάλα πήγε σε εκείνον και εκείνος πέταξε τη μπάλα ψηλά και ευστόχησε σε ένα μεγάλο buzzer-beater τρίποντο, το οποίο και έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στους γηπεδούχους. Έξαλλοι πανηγυρισμοί μετά το τέλος της αναμέτρησης από την "ερυθρόλευκη" αποστολή στον πάγκο.

Ολυμπιακός - Μακάμπι 85-82: Το «χρυσό» τρίποντο του Χάρισον στην εκπνοή! (vid)

Σπουδαίοι Μάρτιν-Βεζένκοφ

Ο Άαρον Χάρισον ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς, μετρώντας 12 πόντους (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα) στην αναμέτρηση, αλλά δύο συμπαίκτες του σε όλο τον αγώνα κράτησαν όρθιους τους Πειραιώτες. Εντυπωσιακή εμφάνιση από το "θηρίο" Χασάν Μάρτιν με 16 πόντους (8/9 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, είχε υψηλή απόδοση και ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Πολύτιμη και η συνεισφορά του Βασίλη Σπανούλη στην τελευταία περίοδο, ο οποίος σημείωσε σημαντικά καλάθια με ντράιβ, σε σημεία που ο Ολυμπιακός "διψούσε" για πόντους.

To ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Έλις. Με το πρώτο τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ στη φετινή Ευρωλίγκα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 στο 4', αλλά στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση της Μακάμπι. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη στην άμυνα, με τους Ισραηλινούς να απαντούν με σερί 10-0 (8-14). Οι Πειραιώτες στη συνέχεια δεν μπορούσαν να πλησιάσουν μέσα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να στραφούν στο περιφερειακό σουτ, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχοι. Έδωσε... ανάσα ο Σλούκας με σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται με σκορ 15-22, ύστερα από ένα μεγάλο σουτ του Ντόρσεϊ στην εκπνοή.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε πεντάδα, χρησιμοποιώντας στο ματς τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν, ένα σχήμα το οποίο λειτούργησε εξαιρετικά για τον Ολυμπιακό. Με αυτή την πεντάδα οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή, βρίσκοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Με το τρίποντο του Τζένκινς στο 15', οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ (29-26). Στη συνέχεια, ο Χάρισον πήρε το όπλο του, ο οποίος δεν έχασε σουτ (είχε 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα), φέρνοντας την ομάδα του στο +5 (41-36) στο 29'. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 44-40, έχοντας σημειώσει 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετρώντας 50% (7/14) πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Στην τρίτη περίοδο, είχαμε... κοντσέρτα για πολυβόλα. Είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ του δεκαλέπτου μέτρησε σκορ 25-26. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο στο 23' έφερε τη διαφορά στο +10 (55-45), οι Πειραιώτες πάλευαν στην άμυνα, αλλά οι παίκτες της Μακάμπι έβαζαν συνεχώς δύσκολα σουτ. Ο Μπράιαν με γκολ-φάουλ στο 28' μείωσε σε 64-61, ο Σλούκας ακολούθως απάντησε με τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο βρήκε στόχο και ο Τζόουνς, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 69-66.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν. Ο Αμερικανός σέντερ έφτασε τους 16 πόντους (8/9 δίποντα), όντας εντυπωσιακός κοντά στο καλάθι. Στο 33' ο Γουίλμπεκιν με ντράιβ έφερε το σκορ στα ίσα (71-71), με τους γηπεδούχους να έχουν και το θέμα με τα φάουλ, φοβούμενοι να παίξουν δυνατή άμυνα. Οι δύο ομάδες αναλωνόντουσαν σε λάθη, σε άστοχα σουτ και σε φάουλ, το σκορ είχε κολλήσει (73-74), με τον Σπανούλη στο 36' να δίνει... ανάσα στους γηπεδούχους με ντράιβ (75-74).

Ο Βεζένκοφ στη συνέχεια απάντησε στο τρίποντο του Γουίλμπεκιν (78-77), ενώ στη συνέχεια ο αρχηγός νίκησε στον αέρα του Σπανούλη (82-79). Στη συνέχεια ο Τζόουνς πήγε για βολές, έχασε και τις δύο, με τη μπάλα να καταλήγει στον Γουίλμπεκιν, ο οποίος με ένα δύσκολο τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (82-82). Στην εκπνοή της αναμέτρησης, η μπάλα πήγε στον Άαρον Χάρισον, ο οποίος με ένα "καυτό" τρίποντο στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (2), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 6 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 16 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (0/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουν, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς 5 (1), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (1), Γουίλμπεκιν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Καλοϊάρο 7 (1), Χάντερ 15 (7/10 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 4, Μπλέιζερ 10 (2), Μπέντερ, Ζίζιτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/39 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 11/19 βολές, 26 ριμπάουντ (20+6), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ