Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 67-68: Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του! -vid

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 68-67 στην πρεμιέρα της Euroleague στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, παρότι είχε προηγηθεί με 11 πόντους (58-47). Είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν έκανε καν σουτ.

Ο Ολυμπιακός… έβγαλε τα μάτια του στην πρεμιέρα της Euroleague και ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 68-67 χάνοντας ένα ροζ φύλλο αγώνα μέσα από τα χέρια του, καθώς είχε κλείσει το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 11 πόντους (58-47). Στην 4η περίοδο, που άλλαξαν οι ισορροπίες με τον μικρο-τραυματισμό του Μάρτιν στα δάκτυλα και αλλοιώθηκε η άμυνα στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός δέχτηκε 21 πόντους, τη στιγμή που αυτός έβαλε μόλις 9. Μοιραίο (γκολ) φάουλ στα 3.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη στον Γιουκουμπάιτις, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας δεν έκανε καν σουτ.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μάρτιν με 12 πόντους (6/6 δίποντα), ενώ ακολούθησε ο Σπανούλης με 9 πόντους και 5 ασίστ (που είχε παρ’ ολίγον καθοριστικό γκολ-φάουλ), ο Χάρισον με 8 πόντους (ήταν οι 8 πρώτοι πόντοι της ομάδας στο ματς) και επίσης 8 ο Βεζένκοφ (καλός στο 3ο δεκάλεπτο), ενώ 6 πόντους είχε ο Σλούκας με 7 ασίστ.

Για τη Ζαλγκίρις 15 πόντους είχε ο Γριγκόνις, 13 ο Λοβέρν και 12 ο Γιοκουμπάιτις.

Έδωσε χώρους στη Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός, με 5άδα τους Σλούκα, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο (νάτη η έκπληξη), Ζαν Σαρλ και Έλις ξεκίνησε με 8-2 στο ματς, με τον Χάρισον να δείχνει το επιθετικό του ταλέντο, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ζαλγκίρις έτρεξε, έβγαλε τα «μις ματς» και εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του Ολυμπιακού. Κτύπησε μέσα στη ρακέτα (72% δίποντα) για να τρέξει αρχικά ένα 9-0 σερί και 2-16 επιμέρους για να προηγηθεί με 12-18. Ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε ανάσα, αλλά η Ζαλγκίρις είχε βρει τους διαδρόμους στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού. Φανταστείτε άλλωστε, πως από τα πρώτα λεπτά οι Πειραιώτες είχαν δώσει 10 πόντους από τα λάθη τους στους Λιθουανούς και 5 σε αιφνιδιασμό, στο 18-23 του 1ου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε ο Σλούκας με μπάζερ μπίτερ τρίποντο.

Έσφιξε η άμυνα, βρήκε ρυθμό

Ο Σπανούλης στο 2ο δεκάλεπτο συνεργάστηκε άριστα με τον Μάρτιν που έδινε τις μάχες του, ενώ ο Τζένκινς έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό και έβγαλε άμυνες. Ακολούθησε και ο Παπανικολάου και οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στο παρκέ ένα 7-0 σερί για να κάνουν το 29-29 (από το 22-27). Η Ζαλγκίρις βρήκε σκορ από μακρινά σουτ, αλλά ο Ολυμπιακός – που έβγαζε πλέον βοήθειες μέσα στη ρακέτα και έβαζε καλύτερα τα σώματα- τους οδήγησε στο λάθος (8) κρατώντας το προβάδισμα, με τους Βεζένκοφ και Μάρτιν. Το επιμέρους σκορ στο 2ο δεκάλεπτο ήταν 19-11 για το 37-34.

Ξέσπασμα με 11-1 επιμέρους και διψήφιος

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο 3ο δεκάλεπτο με κοντό σχήμα στην περιφέρεια (Σλούκα, Χάρισον, ΜακΚίσικ) και προηγήθηκαν με 41-36 με τους ΜακΚίσικ και Έλις, αλλά στη συνέχεια η Ζαλγκίρις με τον Λοβέρν και τον Βαστούρια κατάφερε και επανήλθε (41-41). Ο Χάρισον στο 3ο ήταν άστοχος, όχι όμως ο Σλούκας που έδωσε πνοή από τη γωνία, αλλά και ασίστ στον Μάρτιν για το κάρφωμα. Το ξέσπασμα ολοκλήρωσε ιδανικά ο Βεζένκοφ με τρίποντο (7/14 ο Ολυμπιακός με 50%) για το 49-41 (8-1 επιμέρους). Η άμυνα συνέχισε να δίνει πράγματα και να οδηγεί στο μακρινό σουτ τους Λιθουανούς και ο Σλούκας συνέχισε να συνεργάζεται με τον Βεζένκοφ, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός και με γκολ –φάουλ ανέβασε στο +11 για το 52-41 (11-1 επιμέρους). Σπανούλης (από το πρώτο επίσημο στην 5άδα μαζί με Σλούκα) με τρίποντο και Ρούμπιτ από την άλλη έκαναν το 56-45, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 58-47 (21-13 επιμέρους.)

Απόλυτο μπλακ-άουτ και… ήττα!

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ένα επιμέρους 2-7 στο 4ο δεκάλεπτο, για να μειώσει σε 60-54. Ο Γκριγκόνις έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό (15 πόντους), ο οποίος έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ (8) αλλά είχε κάκιστα τελειώματα (6 πόντους από 2η ευκαιρία). Ο Τζένκινς έκανε τρομερή δουλειά (συν 3 κλεψίματα) σε αυτό. Οι Πειραιώτες δεν σκόραραν όμως και η Ζαλγκίρις με ένα 6-0 και τον Λοβέρν να φτάνει τους 13 πόντους, μείωσε σε 62-60, με λιγότερο από 3 λεπτά να απομένουν. Ο Σλούκας σέρβιρε την 7η ασίστ του στον Έλις (64-60), αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έχασε 2 ριμπάουντ και ο Γιουκουμπάιτις κέρδισε το γκολ-φάουλ από τον Έλις (64-63). Στο 1.47 πριν τη λήξη ο Σπανούλης με γκολ-φάουλ σε ντράιβ «απάντησε» για το 67-63, αλλά ο Ουόκαπ με τρίποντο κράτησε «ζωντανή» τη Ζαλγκίρις (67-66). Κακή επίθεση από τον Σλούκα και ο Γιοκουμπάιτις στα 3.5 δευτερόλεπτα με 2 βολές έκανε το 67-68. Ο Σλούκας πήρε τη μπάλα, έκανε ντρίμπλες αλλά… δεν έκανε σουτ από την κορυφή του τριπόντου και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 67-68. Το επιμέρους στην 4η περίοδο ήταν 9-21!

Τα Δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σλούκας 6 (0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4 (2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2, Τζένκινς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (1/1 δίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Oυόκαπ 6 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκάβιτσους 6 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2/3 τρίποντα), Γκέμπεν 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Λοβέρν 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές).