Ιταλία - Ελλάδα 76-67: Άφησε υποσχέσεις η Εθνική (highlights)

Καλή εικόνα από την Εθνική στο ματς με την Ιταλία.

Μετά από καλή εμφάνιση, η Εθνική Γυναικών έχασε στο Βιτζεβάνο από την ισχυρή Ιταλία με 76-67, για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025. Θυμίζουμε ότι η Ελλάδα ως διοργανώτρια έχει περάσει απευθείας στην τελική φάση, αλλά βρίσκεται κι αυτή στα προκριματικά, σε γκρουπ μαζί με τις άλλες τρεις οικοδέσποινες. Την Κυριακή η Εθνική θα υποδεχτεί στη Χαλκίδα την Τσεχία (17:00).

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν άσχημο για την Εθνική μας, που βρέθηκε γρήγορα πίσω με διψήφια διαφορά (11-1). Η Σταμολάμπρου μετά από τρία και κάτι λεπτά πέτυχε το πρώτο καλάθι. Οι Ιταλίδες πήγαν στο 21-5 στο 7ο λεπτό, με το α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-10.

Οι διεθνείς μας έβγαλαν αντίδραση στη β’ περίοδο. Οι αθλήτριες του Πρέκα ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν μέχρι τους πέντε (29-24) με ένα επιμέρους 5-14. Με καλάθι της Χριστινάκη η Εθνική πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (33-31), για να λήξει το ημίχρονο 39-31 με ένα 6-0 της Ιταλίας. Η Σπανού είχε 11 πόντους για την ελληνική ομάδα που είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ (23-14 υπέρ των Ιταλίδων).

Άσχημη εκκίνηση και στο δεύτερο ημίχρονο είχε η Εθνική, που βρέθηκε πίσω με 49-34. Μείωσε σε 49-38 και έχοντας ανακτήσει την ψυχολογία της, πήγε στο 49-43. Οι Ιταλίδες είχαν αποδιοργανωθεί και η Σπανού με τρίποντο έκανε το 49-46. Η Κουμπάζ έκοψε το σερί της Ελλάδας (12-0). Σκορ στο 30’ 53-48.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, η Ιταλία είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στη δ’ περίοδο, πηγαίνοντας στο 64-51. Αμέσως τάιμ άουτ ο Πρέκας. Η Εθνική έριξε τη διαφορά στο 67-59. Δεν προλάβαινε όμως πια και οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με 76-67.

*Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Μαριέλλα Φασούλα, ενώ στα πρώτα λεπτά του αγώνα αποχώρησε με ενοχλήσεις στη γάμπα και η Έλενα Τσινέκε.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 39-31, 53-48, 76-67

ΙΤΑΛΙΑ (Καπομπιάνκο): Κουμπάζ 18 (8ρ., 6ασ.), Μαδέρα, Σπρεαφίκο 6, Βίλα 10 (4ασ.), Κόντι, Φασίνα 2, Κις 9 (7ρ.), Παν 2, Πανζέρα, Βερόνα 14, Ζανταλασίνι 15 (9ρ., 4ασ.), Γκίλι.

Ομαδικά στατιστικά: 20/41 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 3/6 βολές, 40 ριμπάουντ (23-17), 20 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (6ρ.), Λούκα 10 (8ρ.), Παυλοπούλου 9 (10ασ.), Σπανού 21 (10ρ.), Σταμάτη 9, Χαιριστανίδου 2, Καρλάφτη, Σταμολάμπρου 5, Τσινέκε.

Ομαδικά στατιστικά: 15/35 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 10/16 βολές, 32 ριμπάουντ (24-8), 18 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

*Στο άλλο ματς του ομίλου μας, η Γερμανία έκανε… παρέλαση στην Πράγα, επικρατώντας της Τσεχίας με 85-41!